Zwrot VAT od materiałów budowlanych
Wstęp
Od 1 stycznia 2006 r. osoby fizyczne mogą ubiegać się o zwrot części wydatków poniesionych w związku z inwestycjami budowlanymi. Taką możliwość wprowadziła ustawa z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (dalej ustawa o zwrocie). Zwrot ma rekompensować podwyższenie od 1 maja 2004 r. stawki VAT z 7% na 22%, a od 1 stycznia br. na 23% na materiały wykorzystywane przy budowie lub remoncie obiektów mieszkaniowych.
Uzyskanie zwrotu jest uzależnione od spełnienia licznych warunków, których ustalenie w praktyce sprawia wiele problemów. Wnioski są dokładnie weryfikowane przez organy podatkowe. Prawidłowo sporządzony wniosek może uchronić nas przed wizytami w urzędzie skarbowym.
To wydanie "Prawa Przedsiębiorcy" krok po kroku przeprowadzi Państwa przez procedurę uzyskania zwrotu. Pozwoli ustalić, czy przysługuje Państwu zwrot, jakie dokumenty należy zgromadzić, aby go uzyskać, pokaże, jak ustalić wydatki uprawniające do zwrotu, a następnie - jak obliczyć kwotę zwrotu i sporządzić prawidłowy wniosek.
Odpowiadając na sporne zagadnienia, prezentujemy również stanowisko organów podatkowych oraz orzecznictwo sądów administracyjnych. W publikacji znajdą Państwo również wykaz towarów uprawniających do zwrotu, tekst ustawy o zwrocie oraz wzory wypełnionego wniosku.
Rozdział I
Osoby uprawnione do otrzymania zwrotu
Aby przysługiwało prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, muszą być spełnione 2 kryteria: podmiotowe (co do osoby ubiegającej się o zwrot) i przedmiotowe (co do wykonywanych czynności).
1. Komu przysługuje zwrot
O zwrot może ubiegać się tylko osoba fizyczna. Ustawa o zwrocie wprowadza zakaz ubiegania się o zwrot części poniesionych wydatków, jeżeli osoba fizyczna lub jej małżonek dokonywali zakupów jako podatnicy podatku od towarów i usług w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
1.1. Podatnicy VAT