Porada
Rozliczenie wynagrodzenia członków zarządu
Zarząd jest organem wykonawczym spółki kapitałowej, którego podstawowym zadaniem jest prowadzenie spraw spółki oraz jej reprezentacja. Sposób działania zarządu oraz powoływania jego członków regulują przepisy kodeksu spółek handlowych. Jak obowiązki w zakresie ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, a także zakres pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych od wynagrodzeń dla członków zarządu są uzależnione od formy prawnej stosunku łączącego członka zarządu ze spółką?
Stosunek pracy
Osobnym źródłem przychodów podatnika jest stosunek pracy. Przepisy ustawy o PIT (art. 12 ust. 1) szczegółowo wyjaśniają, jakie wypłaty i świadczenia zalicza się do przychodu ze stosunku pracy w celu ich opodatkowania. Są to:
1) wynagrodzenie zasadnicze,
2) wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,
3) dodatki,
4) nagrody,
5) ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,
6) inne wypłaty pieniężne, a także
7) świadczenia rzeczowe w naturze,
8) usługi (świadczenia) nieodpłatne, poczynione w związku z umową o pracę.
Jeśli spółka kapitałowa zawrze z członkiem zarządu umowę o pracę, zobowiązana jest do pobierania od wynagrodzeń z tytułu umowy zaliczki na podatek dochodowy.
UWAGA
Członek zarządu, któremu przysługuje wynagrodzenie z umowy o pracę oraz inne świadczenia pracownicze (pieniężne, w naturze oraz ekwiwalenty), podlega zakresowi praw i obowiązków określonych w kodeksie pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right