Artykuł
Rozliczenie należności dochodzonych na drodze sądowej
Należności trzeba wyceniać w księgach rachunkowych nie rzadziej niż na dzień bilansowy w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności. W praktyce należności wykazywane są w bilansie w kwocie realnej do wyegzekwowania, powiększone o należne jednostce odsetki i ewentualny zwrot kosztów postępowania sądowego orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu.
Joanna Szyszkowska
biuro rachunkowe Profit
Należności dochodzone na drodze sądowej to wszelkie sporne należności skierowane na drogę postępowania sądowego, w związku z którymi nie zapadł jeszcze prawomocny wyrok sądowy. Pod datą skierowania sprawy do sądu należności te są ewidencjonowane na odrębnym koncie "Należności dochodzone na drodze sądowej", i które są roszczeniami wobec:
w odbiorców krajowych i zagranicznych,
w pracowników jednostki,
w innych osób prawnych lub fizycznych z tytułu innych nieprzedawnionych należności, w tym z tytułu udzielonych pożyczek.
Pod datą skierowania sprawy do sądu kwotę roszczenia należy przenieść na odrębne konto księgowe "Należności dochodzone na drodze sądowej". Ułatwi to późniejszą prezentację należności w sprawozdaniu finansowym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right