Dokumentowanie i rozliczanie eksportu towarów
Eksport towarów jest czynnością specyficznie traktowaną w VAT. Jest to sprzedaż towarów, która co prawda podlega opodatkowaniu, ale korzysta z preferencyjnego opodatkowania według stawki 0 proc. Jednocześnie jako sprzedaż nieobciążona VAT daje ona podatnikowi prawo do odliczenia VAT od zakupów z nią związanych. Specjalne obowiązki dokumentacyjne i ewidencyjne są ciągle problematyczne dla podatników.
Aneta Szwęch
W ustawie o VAT znajduje się definicja eksportu towarów (art. 2 pkt 8 ustawy o VAT). Definicją tą należy się każdorazowo kierować, oceniając skutki rozliczenia VAT od wywozu towarów poza UE.
Kiedy mamy do czynienia z eksportem towarów
Eksport towarów - to potwierdzony przez urząd celny (określony w przepisach celnych) wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy o VAT, jeżeli wywóz jest dokonany przez:
1) dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni), lub
2) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz (eksport pośredni).
Definicja eksportu pośredniego nie obejmuje towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 288 z 29 października 2005, str. 1).
Z przywołanej definicji wynika, że uznanie czynności za eksport towarów wymaga łącznego spełnienia warunków związanych z wywozem, a mianowicie wywóz ten:
1) następuje z Polski poza terytorium Unii Europejskiej,
2) jest dokonany w wykonaniu czynności, o których mowa w art. 7 ustawy o VAT (czyli wykonany w ramach dostawy towarów),
3) został potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych,
4) został dokonany przez dostawcę (lub na jego rzecz) bądź przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium Polski (lub na jego rzecz).