Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-05-10

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia powoduje ustanie zatrudnienia z chwilą, kiedy takie oświadczenie woli pracodawcy zostanie przedstawione pracownikowi.

Katarzyna Konieczna

Umowa o pracę może zostać rozwiązana bez wypowiedzenia tylko w przypadkach określonych w art. 52-55 kodeksu pracy (dalej k.p.). W ten sposób można rozwiązać umowę każdego rodzaju - także tę, która w zasadzie nie podlega wypowiadaniu.

Przyczyny uprawniające pracodawcę do rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym zostały podzielone na dwie grupy:

1) zawinione przez pracownika (art. 52 k.p.),

2) niezawinione przez pracownika (art. 53 k.p.).

Forma i termin rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia jest skuteczne, gdy doszło do wiadomości drugiej strony w taki sposób, że mogła się zapoznać z jego treścią, chociaż tego nie uczyniła. Pracownikowi można doręczyć pismo osobiście, listem poleconym lub kurierem za potwierdzeniem odbioru. W przypadku gdy pracodawca wręcza osobiście pracownikowi pismo, a pracownik odmawia jego przyjęcia, wówczas należy sporządzić na tym dokumencie adnotację o odmowie przyjęcia wraz z datą. Dlatego warto wręczać pracownikowi pismo rozwiązujące umowę bez wypowiedzenia w towarzystwie innej osoby, np. pracownika działu personalnego, żeby mieć świadka tego zdarzenia. W każdym przypadku datą rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia jest data odbioru pisma przez pracownika. Gdy pracodawca oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia wysyła listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru, musi poczekać na zwrotne poświadczenie odbioru przez pracownika pisma rozwiązującego umowę o pracę. Dopiero wówczas, z chwilą dotarcia pisma do adresata, umowa o pracę się rozwiąże. Przyjmuje się domniemanie faktyczne, że pracownik zapoznał się z treścią oświadczenia pracodawcy z upływem ostatniego dnia terminu drugiego awiza przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracodawcy. Domniemanie, że pracownik mógł odebrać przesyłkę od pracodawcy, może jednak zostać obalone przed sądem. Jeżeli pracownik odwoła się do sądu pracy i tam udowodni, że nie odebrał przesyłki z przyczyn od siebie niezależnych, sąd uzna, że pracodawca nie rozwiązał skutecznie umowy o pracę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00