Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-05-03

Najem lokali

Umowa najmu jest powszechnie znaną i stosowaną umową. Choć na pierwszy rzut oka jest to prosta konstrukcja, w praktyce może jednak budzić wiele wątpliwości. Najem polega na tym, że jedna strona czasowo i za wynagrodzeniem udostępnia rzecz drugiej stronie do korzystania. Nie następuje przy tym zmiana właściciela rzeczy. Według zasad określonych w umowie i w kodeksie cywilnym prawa właściciela są czasowo ograniczone na rzecz osoby korzystającej z rzeczy. Przepisy o najmie komplikuje traktowanie przez ustawodawcę najmu lokali jako osobnego rodzaju tej umowy. Przy analizie tego aspektu umowy najmu należy pamiętać o konieczności uwzględnienia - obok kodeksu cywilnego - przepisów szczególnych, chroniących najemców lokali mieszkalnych.

Adam Malinowski, Emilia Bartkowiak, Sławomir Biliński, Grzegorz Ziółkowski, Grzegorz Tomala, Sebastian Woźniak

Opracował Przemysław Mańko

Istotą najmu jest użytkowanie rzeczy w zamian za czynsz. To właśnie odpłatność najmu powoduje, że często nie wiemy, jak w sposób prawidłowy i korzystny rozliczyć się z fiskusem. Czasami zastanawiamy się nie tylko nad tym, jaki podatek, ale czy w ogóle powinniśmy coś zapłacić. Z tego też względu w niniejszym opracowaniu szeroko omawiamy m.in. problematykę podatkową związaną z najmem. Analizujemy wątpliwości interpretacyjne. Podajemy wiele przykładów oraz opinii urzędów skarbowych, nadających temu opracowaniu wyjątkową wartość praktyczną. Radzimy również, jak prawidłowo i korzystnie dokonywać rozliczeń z tytułu najmu.

Umowa najmu mieszkania

Podstawowe zasady dotyczące najmu lokali mieszkalnych zostały określone w kodeksie cywilnym i w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Zawarte w tych ustawach przepisy nakładają na wynajmującego i najemcę wiele obowiązków. Określają przy tym zasady wypowiadania takich umów.

Prawa i obowiązki stron umowy najmu

Umowa najmu polega na oddaniu do używania mieszkania w zamian za comiesięczny czynsz. Ma ona przy tym podwójny charakter, dlatego najpierw zostaną omówione prawa i obowiązki stron wynikające z kodeksu cywilnego (k.c.), a następnie z regulacji szczegółowych. I tak najemcę obciążają drobne naprawy i nakłady w lokalu. Są to np. drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody. Jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00