Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-04-26

Wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę jest oświadczeniem pracownika lub pracodawcy skutkującym rozwiązaniem stosunku pracy z upływem okresu wypowiedzenia. Wypowiedzieć można umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, na okres próbny, na czas określony pod warunkiem zawarcia stosownej klauzuli oraz na czas zastępstwa.

Katarzyna Konieczna

Wypowiedzenie umowy o pracę zawsze musi mieć formę pisemną. Niezachowanie formy pisemnej jest niezgodne z przepisami, choć prowadzi do rozwiązania umowy i pracownik może na tej podstawie skutecznie odwołać się do sądu pracy. Jak podkreślił Sąd Najwyższy w uchwale z 2 października 2002 r., doręczenie pracownikowi pisma wypowiadającego umowę o pracę za pomocą faksu stanowi naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów o pracę (sygn. III PZP 17/02, OSNP 2003/20/481).

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy powinno być więc sporządzone na piśmie i zawierać pouczenie o możliwości i terminie odwołania do sądu (art. 30 § 3 i 5 k.p.). Pismo musi zostać podpisane przez pracodawcę lub osobę ważnie umocowaną do dokonywania takich czynności w imieniu pracodawcy. Jeżeli osoba składająca oświadczenie woli dotyczące wypowiedzenia nie ma takiego upoważnienia, wypowiedzenie jest nieważne.

Terminy wypowiedzenia

Przepisy kodeksu pracy określają okresy i terminy wypowiedzenia. Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju zawartej umowy o pracę, okresu zatrudnienia pracownika oraz czasu trwania umowy o pracę.

Tabela nr 1. Okresy wypowiedzenia poszczególnych rodzajów umów

infoRgrafika

Data złożenia wypowiedzenia

Wypowiedzenie umowy o pracę jest złożone wówczas, gdy doszło do adresata w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią. Moment ten jest istotny, ponieważ następuje wówczas początek biegu okresu wypowiedzenia. Do oświadczeń woli o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się art. 60 i następne Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 kodeksu pracy (wyrok SN z 20 sierpnia 1984 r., sygn. akt I PRN 111/84, OSNCP 1985/4/57, wyrok SN z 6 listopada 1980 r., sygn. akt I PRN 109/80, OSNCP 1981/6/107).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00