Porada
Sprzedaż pracownikowi samochodu poniżej jego wartości rynkowej - ujęcie w księgach
Czy sprzedaż samochodu osobowego pracownikowi według wartości księgowej (tj. niższej o 1/3 niż wartość rynkowa) rodzi obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych i fizycznych oraz VAT? Jak prawidłowo ująć w księgach i udokumentować sprzedaż samochodu firmowego pracownikowi?
Nabycie samochodu osobowego przez pracownika za cenę niższą od wartości rynkowej tego pojazdu powoduje powstanie u niego przychodu ze stosunku pracy, w wysokości różnicy między ceną rynkową takiego pojazdu a ceną sprzedaży. Powoduje też obowiązek pobrania przez pracodawcę zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od tak uzyskanego przez pracownika przychodu.
Sprzedaż samochodu osobowego używanego do prowadzenia działalności gospodarczej może być opodatkowana VAT lub zwolniona z opodatkowania. Udokumentowanie takiej sprzedaży powinno w zasadzie nastąpić fakturą VAT. Sprzedaż samochodu pracownikowi firmy, chociaż zazwyczaj jest on osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej, nie wymaga zaewidencjonowania tej sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, chyba że firma rozpoczęła wcześniej ewidencję sprzedaży na rzecz pracowników za pomocą kas fiskalnych. Szczegóły wraz z dekretacją - w uzasadnieniu.
Przychód pracownika
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 12 ust. 1) wskazuje, że przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, w tym m.in. wartość nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Przychód u pracownika z tytułu nabycia samochodu po niższej cenie niż rynkowa