VAT od szkoleń w 2011 roku
Jak zmniejszy się od 1 stycznia 2011 r. zakres zwolnienia od VAT usług kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego?
Elżbieta Rogala
Od 1 stycznia 2011 r. nie wszystkie usługi edukacyjne będą zwolnione od VAT (tak jak przed tą datą). Tak wynika z noweli ustawy o VAT z 29 października 2010 r.
Z zakresu zwolnień od VAT wyłączone są, co do zasady, usługi edukacyjne podmiotów nie działających "w interesie publicznym". O "interesie publicznym" jest bowiem mowa w rozdziale 2 dyrektywy VAT 2006/112/WE zatytułowanym: "Zwolnienia dotyczące określonych czynności wykonywanych w interesie publicznym", w których znajdują się m.in. usługi szkoleniowe.
Dotyczy to zwłaszcza należących do usług edukacyjnych - usług kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego. Niniejszy artykuł przedstawia jak bardzo zmniejszy się od 1 stycznia 2011 r. zakres zwolnienia od VAT usług kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego.
Jak jest obecnie (w 2010 r.)
Od 1 maja 2004 r. do 1 stycznia 2011 r. zwolnieniu od VAT podlegają wszystkie usługi w zakresie edukacji. I to bez żadnego wyjątku. Usługi te bowiem są wymienione w "Wykazie usług zwolnionych od podatku", czyli w załączniku nr 4 do ustawy o VAT pod pozycją 7, która brzmi: "Usługi w zakresie edukacji (ex 80 PKWiU)".
Warunek zwolnienia od VAT usług w zakresie edukacji jest do 1 stycznia 2011 r. tylko jeden i to bardzo ogólny, a mianowicie uzależniony, tak jak wiele innych obowiązujących przed 1 stycznia 2011 r. zwolnień od VAT, od grupowania statystycznego. Usługi te bowiem muszą mieścić się w grupowaniu statystycznym PKWiU z 1997 r. dział 80 pod nazwą: "Usługi w zakresie edukacji".
Dział ten obejmuje (PKWiU 80):
1) usługi przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, szkół podstawowych i gimnazjów (w tym specjalnych);
2) usługi liceów ogólnokształcących (w tym specjalnych);
3) usługi szkół zawodowych ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych dla młodzieży;
4) usługi placówek kształcenia praktycznego;