ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1)
z dnia 20 grudnia 2003 r.
w sprawie akredytacji placówek i ośrodków prowadzących kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2005 r., Nr 88, poz. 746)
Na podstawie art. 68b ust. 9 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) szczegółowe warunki i tryb przyznawania i cofania akredytacji placówkom kształcenia ustawicznego, placówkom kształcenia praktycznego oraz ośrodkom dokształcania i doskonalenia zawodowego, prowadzącym kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych, a także działalności oświatowej, o której mowa w art. 83a ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;
2) skład i sposób działania zespołu powoływanego przez kuratora oświaty w celu przeprowadzenia oceny działalności placówki, ośrodka lub działalności oświatowej, o których mowa w pkt 1;
3) warunki wynagradzania członków zespołu, o którym mowa w pkt 2;
4) wzory dokumentów stosowanych w postępowaniu o uzyskanie akredytacji;
5) wysokość i tryb wnoszenia opłat przez podmioty ubiegające się o akredytację.
§ 2.[Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;
2) placówce – należy przez to rozumieć publiczne i niepubliczne: placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego, ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, a także odpowiednio działalność oświatową, o której mowa w art. 83a ust. 2 ustawy, obejmującą prowadzenie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych;
3) zespole akredytacyjnym – należy przez to rozumieć zespół powołany przez kuratora oświaty w celu przeprowadzenia oceny działalności placówki ubiegającej się o akredytację.
§ 3.[Warunki ubiegania się placówki o przyznanie akredytacji] O przyznanie akredytacji może ubiegać się placówka prowadząca co najmniej rok kształcenie w zakresie objętym wnioskiem o przyznanie akredytacji, w formach pozaszkolnych wymienionych we wniosku, których czas trwania obejmował nie mniej niż 30 godzin zajęć edukacyjnych, wdrażająca i upowszechniająca nowatorskie rozwiązania programowo-metodyczne i organizacyjne służące podnoszeniu jakości prowadzonego kształcenia.
§ 4.[Warunki przyznania placówce akredytacji] Placówka może uzyskać akredytację, jeżeli:
1) zapewnia bazę wyposażoną w środki dydaktyczne, w tym:
a) pomieszczenia dydaktyczne zapewniają prawidłowy przebieg procesu kształcenia,
b) w procesie kształcenia są wykorzystywane środki dydaktyczne umożliwiające prowadzenie zajęć zgodnie z założonymi celami programowymi, w szczególności z zastosowaniem techniki komputerowej i sieci teleinformatycznej,
c) baza i wyposażenie dydaktyczne są systematycznie dostosowywane do potrzeb prowadzonego kształcenia,
d) baza spełnia warunki bezpieczeństwa i higieny nauki i pracy;
2) zatrudnia wykwalifikowaną kadrę, w tym:
a) kadra posiada kwalifikacje i doświadczenie zawodowe odpowiednie do prowadzonego kształcenia,
b) praca kadry jest systematycznie oceniana,
c) tworzone są warunki dla stałego doskonalenia zawodowego kadry;
3) opracowuje i udostępnia materiały metodyczno--dydaktyczne, w tym:
a) programy nauczania dla prowadzonego kształcenia uwzględniają rozwiązania w zakresie nowych technik i technologii,
b) dokonywana jest ewaluacja prowadzonego kształcenia, a jej wyniki są wykorzystywane do modyfikacji programów nauczania i organizacji kształcenia.
§ 5.[Wniosek o przyznanie placówce akredytacji] 1. Wniosek o przyznanie placówce akredytacji składa do kuratora oświaty właściwego ze względu na siedzibę placówki osoba kierująca placówką, w uzgodnieniu z organem prowadzącym, a w przypadku działalności oświatowej, o której mowa w art. 83a ust. 2 ustawy – osoba prowadząca tę działalność. Wzór wniosku określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Do wniosku dołącza się:
1) akt założycielski placówki publicznej albo zaświadczenie o wpisie placówki niepublicznej do ewidencji placówek niepublicznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, a w przypadku działalności oświatowej, o której mowa w art. 83a ust. 2 ustawy – zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z rejestru przedsiębiorców;
2) statut placówki, a w przypadku działalności oświatowej, o której mowa w art. 83a ust. 2 ustawy – informację o organizacji i zakresie tej działalności;
3) własną ocenę działalności placówki w ostatnim roku, w zakresie kształcenia zgłoszonego do akredytacji, opracowaną przez osobę kierującą placówką, zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
4) dowód wniesienia opłaty, o której mowa w § 6 ust. 1, albo oświadczenie, że placówka całość kształcenia prowadzi nieodpłatnie.
§ 6.[Opłata] 1. [1] Placówka ubiegająca się o przyznanie akredytacji, z wyjątkiem placówki, która całość kształcenia prowadzi nieodpłatnie, wnosi na rachunek bankowy wskazany przez kuratora oświaty opłatę w wysokości 760 zł.
2. Opłata, od chwili złożenia wniosku o przyznanie akredytacji, nie podlega zwrotowi.
3. Kurator oświaty, do dnia 31 grudnia każdego roku, podaje do publicznej wiadomości wysokość opłaty w następnym roku kalendarzowym, z uwzględnieniem waloryzacji, o której mowa w art. 68b ust. 10 ustawy.
§ 7.[Zespół akredytacyjny - ocena] 1. Oceny działalności placówki w zakresie określonym w § 4 dokonuje zespół akredytacyjny powołany przez kuratora oświaty.
2. W skład zespołu akredytacyjnego wchodzą:
1) dwaj przedstawiciele kuratora oświaty wyznaczeni spośród pracowników kuratorium oświaty, z których jeden jest przewodniczącym zespołu;
2) przedstawiciel wojewódzkiego urzędu pracy, w przypadku ubiegania się o przyznanie akredytacji przez placówkę publiczną prowadzoną przez powiat;
3) przedstawiciel powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę placówki, w przypadku ubiegania się o przyznanie akredytacji przez inną placówkę niż wymieniona w pkt 2;
4) przedstawiciel organizacji pracodawców wyłoniony spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje pracodawców.
3. Kurator oświaty, na wniosek przewodniczącego zespołu akredytacyjnego, może powołać w skład zespołu akredytacyjnego specjalistę w zakresie określonej dziedziny wiedzy.
§ 8.[Zadania przewodniczącego zespołu akredytacyjnego] Do zadań przewodniczącego zespołu akredytacyjnego należy kierowanie pracą zespołu akredytacyjnego, a w szczególności:
1) zwoływanie jego posiedzeń;
2) ustalanie programu i terminu wizyty akredytacyjnej, o której mowa w § 9 pkt 2, oraz powiadamianie o tym osoby kierującej placówką, a w przypadku działalności oświatowej, o której mowa w art. 83a ust. 2 ustawy – osoby prowadzącej tę działalność, organu prowadzącego placówkę, a także członków zespołu akredytacyjnego;
3) wnioskowanie do kuratora oświaty o powołanie specjalisty, o którym mowa w § 7 ust. 3;
4) przedstawianie kuratorowi oświaty oceny działalności placówki ustalonej przez zespół akredytacyjny.
§ 9.[Podstawa oceny spełniania przez placówkę warunków] Zespół akredytacyjny ocenia spełnianie przez placówkę warunków, o których mowa w § 4, na podstawie:
1) wniosku oraz dołączonych do niego dokumentów, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 1–3;
2) oceny stanu faktycznego dokonanej w trakcie wizyty akredytacyjnej w miejscach prowadzenia kształcenia zgłoszonego do akredytacji.
§ 10.[Powiadomienie o programie i terminie wizyty akredytacyjnej] Przewodniczący zespołu akredytacyjnego powiadamia na piśmie osobę kierującą placówką, a w przypadku działalności oświatowej, o której mowa w art. 83a ust. 2 ustawy – osobę prowadzącą tę działalność, a także organ prowadzący placówkę, o programie i terminie wizyty akredytacyjnej co najmniej na 7 dni przed terminem wizyty.
§ 11.[Udzielanie dodatkowych informacji dotyczących działalności placówki w zakresie zgłoszonym do akredytacji] Zespół akredytacyjny może zwracać się do osoby kierującej placówką o udzielenie dodatkowych informacji dotyczących działalności placówki w zakresie zgłoszonym do akredytacji.
§ 12.[Ustalenie oceny działalności placówki - głosowanie, protokół] 1. Zespół akredytacyjny ustala ocenę działalności placówki w drodze głosowania, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej 3/4 składu zespołu.
2. W przypadku równej liczby głosów w głosowaniu decyduje głos przewodniczącego zespołu akredytacyjnego.
3. Z prac zespołu akredytacyjnego sporządzany jest protokół. Wzór protokołu określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
4. Protokół podpisują wszyscy członkowie zespołu.
§ 13.[Przekazanie protokołu kuratorowi oświaty] 1. Po zakończeniu prac zespołu akredytacyjnego, przewodniczący zespołu przekazuje niezwłocznie kuratorowi oświaty protokół oraz dokumenty, o których mowa w § 5.
2. Protokół jest przechowywany w kuratorium oświaty.
§ 14.[Obsługa administracyjna prac zespołu akredytacyjnego] Obsługę administracyjną prac zespołu akredytacyjnego zapewnia kurator oświaty.
§ 15.[Wynagrodzenie za udział w pracach zespołu] 1. Członkom zespołu akredytacyjnego, z zastrzeżeniem ust. 2, przysługuje wynagrodzenie za udział w jego pracach.
2. Członkom zespołu akredytacyjnego, o których mowa w § 7 ust. 2 pkt 1, wynagrodzenie przysługuje tylko w przypadku udziału w pracach zespołu akredytacyjnego poza godzinami pracy w kuratorium oświaty.
3. Wysokość wynagrodzenia członków zespołu akredytacyjnego ustala kurator oświaty, z tym że wysokość wynagrodzenia jednego członka zespołu nie może przekroczyć 25 % kwoty, o której mowa w § 6 ust. 1.
4. W roku kalendarzowym suma wynagrodzeń członków zespołu akredytacyjnego, wraz z pochodnymi, nie może przekroczyć sumy opłat wniesionych przez placówki ubiegające się o akredytację.
§ 16.[Decyzja o przyznaniu lub odmowie przyznania placówce akredytacji] Kurator oświaty wydaje decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania placówce akredytacji, uwzględniając ocenę, o której mowa w § 12 ust. 1, oraz wyniki nadzoru pedagogicznego sprawowanego nad placówką.
§ 17.[Uchybienia w działaniu placówki, cofnięcie akredytacji] 1. Jeżeli kurator oświaty ustali, że placówka, która posiada akredytację, przestała spełniać którykolwiek z warunków wymienionych w § 4, powiadamia o tym organ prowadzący oraz wyznacza placówce termin usunięcia uchybień nie krótszy niż 14 dni. Kurator oświaty może także zobowiązać placówkę do przedstawienia w tym terminie własnej oceny działalności placówki opracowanej przez osobę kierującą placówką zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2. Jeżeli placówka w terminie wyznaczonym przez kuratora oświaty nie usunie uchybień, kurator oświaty może cofnąć akredytację.
3. Przed cofnięciem akredytacji kurator oświaty może zasięgnąć opinii zespołu akredytacyjnego.
4. O cofnięciu akredytacji kurator oświaty niezwłocznie powiadamia organ prowadzący placówkę oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
5. Placówka, której kurator oświaty cofnął akredytację, może ubiegać się ponownie o jej przyznanie nie wcześniej niż po upływie roku od dnia cofnięcia akredytacji.
§ 18.[Wykaz placówek posiadających akredytację] 1. Kurator oświaty prowadzi i udostępnia wykaz placówek posiadających akredytację.
2. Wykaz, o którym mowa w ust. 1, oraz wszystkie zmiany w wykazie, kurator oświaty niezwłocznie przekazuje ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania.
§ 19.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.
|
1) Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działem administracji rządowej – oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 97, poz. 866).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 117, poz. 759 i Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239, Nr 48, poz. 550, Nr 104, poz. 1104, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1320, z 2001 r. Nr 111, poz. 1194 i Nr 144, poz. 1615, z 2002 r. Nr 41, poz. 362, Nr 113, poz. 984, Nr 141, poz. 1185 i Nr 200, poz. 1683 oraz z 2003 r. Nr 6, poz. 65, Nr 128, poz. 1176, Nr 137, poz. 1304 i Nr 203, poz. 1966.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu
z dnia 20 grudnia 2003 r. (poz. 2247)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3
[1] § 6 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 9 maja 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie akredytacji placówek i ośrodków prowadzących kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych (Dz.U. Nr 88, poz. 746). Zmiana weszła w życie 19 maja 2005 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00