Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2010-02-09

Składka na ubezpieczenie zdrowotne

Jaka jest wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2010 r.? Kiedy nie można obniżać tej składki do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Czy od podatku dochodowego płaconego w Polsce można odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacone za granicą?

Dorota Brzeszczak-Zagrodzka

Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników. Są to m.in. pracownicy i osoby wykonujące pracę na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Ubezpieczenie zdrowotne pracownika

Pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego rozwiązania. Pracodawca, jako płatnik składek na ubezpieczenie zdrowotne pracownika, ma obowiązek obliczać składki, pobierać składki z dochodu pracownika, odliczać 7,75 proc. podstawy wymiaru składek od zaliczki na podatek dochodowy, wpłacać składki na odpowiednie konto ZUS, rozliczać składki w raportach i deklaracjach ubezpieczeniowych i przekazywać te dokumenty do ZUS.

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc. podstawy wymiaru. Składka jest miesięczna i niepodzielna. Do ustalenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się większość zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jednak ustalając podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zgodnie z art. 81 ust. 5 i 6 ustawy zdrowotnej, należy:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00