Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-12-08

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników

Joanna Nowicka

ekspert z zakresu podatków

Magdalena Kasprzak

specjalistka z zakresu prawa pracy

Wstęp

Przy prowadzeniu przedsiębiorstwa niezwykle ważne jest zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników, spełniających kryteria dla danego stanowiska. Dzięki wykwalifikowanej kadrze, dodatkowo pozytywnie motywowanej, możemy liczyć na rozwój firmy poprzez sprawne jej działanie, wzrost wydajności, poprawę jakości oferowanych produktów/usług itp. Wszystkie te elementy wpływają na wizerunek pracodawcy oraz jego konkurencyjność na rynku.

Podnoszenie kwalifikacji to jeden z elementów zarządzania, wpływający na sprawność i precyzyjność funkcjonowania podmiotu gospodarczego. Zabiegi wykonane ze strony pracodawcy w celu utrzymania wysokich kwalifikacji podwładnych pozwalają na efektywniejsze ich wykorzystanie. Pracownicy doskonalący swoje zdolności w określonej dziedzinie są, z punktu widzenia przedsiębiorcy, inwestycją. Im lepsze wyniki uzyska dany pracownik, tym większe zyski odnotuje pracodawca. Wysokie kwalifikacje są szczególnie ważne dla osób pracujących indywidualnie oraz dla liderów grup, na których spoczywa odpowiedzialność za wykonanie poszczególnego zakresu pracy.

Podejmując liczne działania zmierzające do rozwijania przedsiębiorstwa, właściciele oraz organy zarządzające powinny uwzględnić w swoich planach inwestowanie w pracowników, a dokładniej w ich stałe kształcenie. Jednym ze sposobów podnoszenia kwalifikacji osób zatrudnionych w firmie jest delegowanie kierownictwa na szkolenia, seminaria, konferencje oraz dotowanie części opłat dla osób rozpoczynających studia podyplomowe czy doktoranckie. Tego typu postępowanie - oprócz poszerzenia wiedzy - daje możliwość nawiązania nowych kontaktów, odpowiedzi na nurtujące pytania pracowników oraz wymiany doświadczeń w określonych dziedzinach zawodowych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dofinansowywanie przez pracodawców części opłat związanych z rozpoczęciem przez pracownika nauki na uczelniach wyższych. Są to głównie studia podyplomowe oraz doktoranckie. Ten rodzaj wspierania pracowników nie tylko zachęci ich do podjęcia działań związanych z rozpoczęciem i następnie kontynuacją nauki, ale także zapewni pracodawcom kadrę posiadającą wyższe wykształcenie i wiedzę specjalistyczną. Dodatkowo pracownicy studiujący wnoszą do przedsiębiorstwa nowe rozwiązania, które mogą zmienić konstrukcję zarządzania firmą i jej rozwojem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00