Porada
Ewidencja leasingu finansowego w świetle KRS
Jak rozliczyć w księgach leasing finansowy, uznawany za taki również dla celów podatkowych? Jak rozliczyć w księgach leasing finansowy, podatkowo traktowany jak operacyjny?
Marek Barowicz
W praktyce gospodarczej często zdarza się, że umowy zaliczane - w myśl ustawy o rachunkowości - do leasingu finansowego dla celów podatkowych uznawane są za umowy leasingu operacyjnego. Jak bilansowo rozróżnić leasing finansowy od operacyjnego przedstawione zostało w artykule "Ewidencjonowanie leasingu operacyjnego w świetle KSR" (Prawo Przedsiębiorcy Nr 37 z 2009 r.)
Ewidencja leasingu finansowego u korzystającego
Przedmiot umowy leasingu finansowego wykazywany jest w księgach rachunkowych korzystającego jako składnik aktywów trwałych podlegających amortyzacji, a drugostronnie jako zobowiązanie finansowe. Odpisów amortyzacji od przedmiotu leasingu finansowego dokonuje korzystający. Amortyzacja stanowi dla korzystającego koszt operacyjny, pozostały koszt operacyjny lub koszt ogólnego zarządu, zależnie od celu użytkowania przedmiotu leasingu finansowego. Jeżeli umowa leasingu zarówno księgowo, jak i podatkowo jest umową leasingu finansowego, wówczas finansujący z reguły osobno zgłasza do rozrachunku część kapitałową i odsetkową opłaty podstawowej. Jeżeli jednak leasing jest księgowo finansowy, a podatkowo operacyjny, wówczas finansujący - ze względu na przepisy podatkowe - fakturuje opłatę podstawową w jednej pozycji (kwocie). Korzystający powinien natomiast podzielić opłatę podstawową na część kapitałową i odsetkową, gdyż część odsetkowa opłaty podstawowej stanowi dla niego koszt finansowy, zaś cześć kapitałowa przypadającą na dany okres sprawozdawczy spłatę zobowiązania wobec finansującego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right