Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Uprawnienia pracownicze osób niepełnosprawnych

Przepisy kodeksu pracy odnoszą się do pracowników niepełnosprawnych w części dotyczącej zarówno uprawnień pracowniczych, jak i obowiązków, chyba że ustawa o rehabilitacji odmiennie reguluje określone instytucje. W szczególności należy wskazać tu na odrębne uregulowanie kwestii związanych z czasem pracy, urlopami wypoczynkowymi, zwolnieniami od pracy oraz przerwami w pracy.

Szczepan Wroński

dyr. działu prawnego

Polskiej Organizacji Pracowników Osób Niepełnosprawnych

Zakres szczególnych uprawnień niepełnosprawnych pracowników określony został w przepisach ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (zwanej dalej "ustawą o rehabilitacji"), które stanowią lex specialis w stosunku do przepisów kodeksu pracy, określających prawa i obowiązki pracowników i pracodawców.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej

Zgodnie z przepisem art. 15 ustawy o rehabilitacji czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. W przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności czas pracy nie takiej osoby nie może przekroczyć 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Dodatkowo osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i godzinach nadliczbowych. Powyższe zasady ustalania czasu pracy stanowią istotne odstępstwo od kodeksowych regulacji czasu pracy przez wprowadzenie sztywnej dobowej i tygodniowej normy czasu pracy osoby niepełnosprawnej. W szczególności powyższa odmienność znajduje zastosowanie w przypadku osób o stopniu niepełnosprawności znacznym lub umiarkowanym, gdzie krótszy dobowy i tygodniowy wymiar czasu pracy odpowiadają pełnemu wymiarowi czasu pracy i z powodu zastosowania siedmiogodzinnego dnia pracy oraz trzydziestopięciogodzinnego tygodnia pracy pracownikowi nie można obniżyć wynagrodzenia. Natomiast godzinowe stawki wynagrodzenia zasadniczego, odpowiadające osobistemu zaszeregowaniu lub zaszeregowaniu wykonywanej pracy przy przejściu na normy czasu pracy osoby niepełnosprawnej ulegają podwyższeniu w stosunku, w jakim pozostaje dotychczasowy wymiar czasu pracy do tych norm.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00