Nowe zasady naliczania składek w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego
Od 1 września 2009 r. zmienią się zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym osób pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Zmienią się także zasady umorzenia zadłużenia wobec ZUS osób, które w przeszłości w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego albo przebywania na urlopie wychowawczym prowadziły pozarolniczą działalność lub współpracowały przy działalności i nie uregulowały należnych składek. Nie zmienią się natomiast zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby przebywające na urlopie wychowawczym.
Piotr Kostrzewa
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, osoba pobierająca zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym tylko wówczas, gdy nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz nie ma innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych (art. 9 ust. 6 ustawy systemowej).Taki stan prawny będzie obowiązywał tylko do 31 sierpnia 2009 r.
Od 1 września 2009 r., jeżeli: chałupnik, zleceniobiorca, osoba współpracująca ze zleceniobiorcą, osoba prowadząca pozarolniczą działalność, osoba współpracująca z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, poseł lub senator, osoba wykonująca odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, osoba duchowna będą spełniać jednocześnie warunki do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego - to będą podlegać obowiązkowo tym ubezpieczeniom z tytułu pobierania tego zasiłku. Jeżeli osoby te podlegają dodatkowo ubezpieczeniom z tytułu pracy nakładczej, umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, współpracy ze zleceniobiorcą, prowadzenia pozarolniczej działalności, współpracy z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, pełnienia mandatu posła lub senatora, wykonywania odpłatnie pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania lub pełnienia obowiązków osoby duchownej, to mogą dobrowolnie - na swój wniosek - zostać objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi ze wszystkich lub wybranych tytułów (art. 9 ust. 1c ustawy systemowej w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2009 r.).