Ustalanie przeciętnej liczby zatrudnionych na potrzeby zfśs
Dotychczasowy sposób ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych dla potrzeb zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) jest nieco zmieniony przez nowe rozporządzenie, będące konsekwencją nowelizacji ustawy o zfśs.
Tomasz Skowronek
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzy się - w myśl art. 5 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn.zm.), zwanej dalej "ustawą o zfśs" - z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych.
Zmiany przepisów
Znowelizowana treść art. 5 ust. 6 tej ustawy, zgodnie z którą Minister Pracy i Polityki Społecznej określi, w drodze rozporządzenia, sposób ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych, w celu naliczania odpisu na fundusz, biorąc pod uwagę w szczególności liczbę osób zatrudnionych w danym roku kalendarzowym, obowiązuje od 15 stycznia 2009 r. Aktualne brzmienie tego przepisu ustalone zostało przez art. 44 pkt 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. Nr 237, poz. 1656).
Obowiązujące od 18 marca 2009 r. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz.U. Nr 43, poz. 349) zostało wydane właśnie na podstawie znowelizowanego art. 5 ust. 6 ustawy o .