Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-03-24

Mechanizmy handlu długami

Powszechnym zjawiskiem na rynkach finansowych jest sprzedaż pakietów wierzytelności przez banki, a także przez telewizje kablowe, firmy telekomunikacyjne. Dotychczas firmy pozbywały się tzw. trudnych długów, które bezskutecznie windykowały od kilku lat, a obecnie sprzedają także tzw. zdrowe pakiety wierzytelności, aby poprawić swoją płynność. Przykładowo, banki pozbywają się niespłaconych kredytów, nie tylko tych już straconych, gdyż muszą zyskać środki na nowe akcje kredytowe.

Urszula Kamińska

Banki mogą zbywać wierzytelności bankowe na podstawie ustawy z 3 lutego 1993 r. o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków oraz o zmianie niektórych ustaw. Nowelizacja prawa bankowego z 2004 r. wprowadziła dwa dodatkowe sposoby sprzedaży wierzytelności przez banki - chodzi o sprzedaż wierzytelności bankowych zaklasyfikowanych jako stracone zgodnie z przepisami rozporządzenia dotyczących zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków oraz zbywanie jednolitych rodzajowo wierzytelności na podstawie mechanizmów sekurytyzacyjnych.

Zgodnie z art. 104 ust. 2 prawa bankowego, obowiązek zachowania tajemnicy bankowej nie dotyczy przypadków udzielania informacji objętych tajemnicą bankową gdy jest to jest niezbędne do zawarcia i wykonywania umów sprzedaży wierzytelności zaklasyfikowanych jako stracone raz udzielania informacji objętych tajemnicą bankową, gdy jest niezbędne do zawarcia i wykonania umów dotyczących sekurytyzowanych wierzytelności (ich oceny, ubezpieczenia, obsługi, organizacji i przeprowadzania emisji papierów wartościowych, ubezpieczenia od ryzyka niewypłacalności dłużników sekurytyzowanych wierzytelności).

Okresowa restrukturyzacja wierzytelności banku

Banki okresowo dokonują restrukturyzacji portfela kredytowego zgodnie z przepisami prawa bankowego, zapobiegających nadmiernej koncentracji określonych wierzytelności. Chodzi o art. 71 oraz 79a prawa bankowego. Celem tych przepisów jest zobowiązanie banków do utrzymywania zróżnicowanych portfeli wierzytelności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00