Artykuł
Bilans - wycena aktywów finansowych
Organizacje dokonują zakupu papierów wartościowych (tj. inwestycji w aktywa finansowe), gdy posiadają duże nadwyżki środków pieniężnych - licząc na osiągnięcie korzyści ekonomicznych w przyszłości. Te aktywa finansowe obowiązkowo podlegają wycenie na dzień bilansowy. W jaki sposób dokonać tej wyceny omawiamy w niniejszej publikacji.
Gyöngyvér Takáts
Do inwestycji - zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o rachunkowości - można zaliczać tylko aktywa nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania z nich przychodów w formie odsetek, dywidend (udziałów zyskach) lub innych pożytków - w tym również z transakcji handlowej - a w szczególności aktywa finansowe oraz te nieruchomości i wartości niematerialne i prawne, które nie są użytkowane przez jednostkę, lecz zostały nabyte w celu osiągnięcia tych korzyści. Takie sformułowanie oznacza, że jednostki nie mogą zaliczać do inwestycji aktywów, które zostały przez nie wyprodukowane lub które po jakimś czasie użytkowania na potrzeby własne zostały przeznaczone do innych celów (np. najmu).
Od 1 stycznia 2009 r. zmienia się definicja inwestycji. Zmiana polega na tym, że od nowego roku do inwestycji będzie można zaliczać wszystkie te aktywa, które jednostka posiada w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu ich wartości lub innych pożytków. Skutki tych zmian dotyczą przede wszystkim nieruchomości, które zgodnie z obecnie obowiązującą definicją nie mogą być zaliczone do kategorii inwestycji w nieruchomości. Problem ten nie wystąpi natomiast w zakresie aktywów finansowych, dlatego można stwierdzić, że nowelizacja ustawy o rachunkowości ich nie dotyczy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right