Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-01-13

Zmiana treści umowy o pracę członka zarządu spółki z o.o.

W czasie trwania zatrudnienia członka zarządu spółki z o.o. nierzadko dochodzi do sytuacji, gdy konieczne jest dokonanie zmiany treści jego umowy o pracę. Decydując się na dokonanie tej zmiany spółka może posłużyć się wypowiedzeniem zmieniającym lub zawrzeć z członkiem zarządu porozumienie zmieniające. Zmiana treści umowy wymaga jednak zachowania przez spółkę szczególnego trybu jej reprezentacji.

Ryszard Sadlik

sędzia Sądu Okręgowego w Kielcach

W praktyce zdarzają się w tym zakresie liczne nieprawidłowości. Istotne wątpliwości budzi również kwestia, jakie skutki pociąga za sobą niewłaściwa reprezentacja spółki. Sporne zwłaszcza jest, czy czynność prawna spółki jest wówczas bezwzględnie nieważna, czy też jest ona jednak skuteczna, a członek zarządu może tylko przed sądem pracy dochodzić uznania jej za bezskuteczną, przywrócenia dotychczasowych warunków pracy lub żądać zasądzenia odszkodowania. Dlatego też autor postanowił przybliżyć sposoby wprowadzania zmian treści umowy o pracę członka zarządu oraz konsekwencje wadliwej reprezentacji spółki podczas dokonywania tych czynności.

Stosunek pracy członka zarządu spółki z o.o. jest odrębnym stosunkiem prawnym od członkostwa w zarządzie spółki. Dlatego też o treści jego praw pracowniczych decyduje treść stosunku pracy. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 18 grudnia 2002 r. (I PK 296/02, Pr.Pracy 2003/7-8/49). Pracodawca, czyli spółka z o.o., chcąc zmodyfikować warunki pracy lub płacy członka zarządu musi więc posługiwać się instytucjami prawa pracy. W zależności od zgody członka zarządu może się tu posłużyć albo wypowiedzeniem zmieniającym (art. 42 k.p.) albo porozumieniem zmieniającym warunki pracy. Obie te instytucje mogą doprowadzić do zmiany treści umowy o pracę, są one jednak zupełnie odmiennie uregulowane i inne są ograniczenia ich stosowania. Dlatego warto zwrócić uwagę na ich najistotniejsze cechy.

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy stanowi podstawowy sposób zmiany treści stosunku pracy poprzez jednostronne oświadczenie pracodawcy. Jest ono konieczne, w przypadku gdy zmiana ta dotyczy istotnych warunków pracy lub płacy albo jest niekorzystna dla pracownika, a pracownik nie wyraża zgody na proponowane zmiany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00