Niekonstytucyjny tryb wyboru i odwołania rady pracowników
Rada pracowników jest przedstawicielstwem pracowników funkcjonującym u pracodawców. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją przepisów regulujących tryb wyboru i odwołania rady pracowników. Oznacza to, że przepisy te stracą moc 9 lipca 2009 r.
Kazimierz Lewandowski
Ustawa z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. Nr 79, poz. 550 z późn.zm.) obowiązuje już od ponad dwóch lat. Ten akt prawny określa warunki informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji oraz zasady wyboru rady pracowników. Przepisy ustawy mają zastosowanie do pracodawców wykonujących działalność gospodarczą zatrudniających co najmniej 50 pracowników, z wyjątkiem przedsiębiorstw państwowych, w których tworzony jest samorząd załogi przedsiębiorstwa oraz przedsiębiorstw mieszanych zatrudniających co najmniej 50 pracowników, a także państwowych instytucji filmowych.
Rada pracowników
Rada pracowników jest przedstawicielstwem pracowników funkcjonującym u pracodawców, obok dotychczasowych przedstawicielstw, w szczególności obok zakładowych organizacji związkowych. Są one formą udziału pracowników w zarządzaniu zakładem pracy.
Skład rady pracowników zależy od liczby pracowników zatrudnionych przez pracodawcę. I tak, zgodnie z art. 3 ustawy, w skład rady pracowników wchodzi:
- 3 pracowników - u pracodawcy zatrudniającego od 50 do 250 pracowników;