Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-04-01

Tymczasowe aresztowanie pracownika

Trzymiesięczne tymczasowe aresztowanie pracownika skutkuje wygaśnięciem jego umowy o pracę. Uniewinnienie aresztowanego pracownika bądź umorzenie postępowania karnego uprawnia go do ponownego zatrudnienia przez dotychczasowego pracodawcę.

Kazimierz Sosnowski

Jednym ze zdarzeń, które skutkuje wygaśnięciem umowy o pracę, jest tymczasowe aresztowanie pracownika. Zgodnie bowiem z art. 66 k.p. umowa o pracę wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, chyba że pracodawca rozwiązał wcześniej bez wypowiedzenia umowę o pracę z winy pracownika. Jednakże pracodawca, pomimo wygaśnięcia umowy o pracę z powodu tymczasowego aresztowania, jest obowiązany ponownie zatrudnić pracownika. Ma to miejsce w sytuacji, gdy postępowanie karne zostało umorzone lub gdy zapadł wyrok uniewinniający, a pracownik zgłosił swój powrót do pracy w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia, chyba że postępowanie karne zostało umorzone z powodu przedawnienia albo amnestii, a także w razie warunkowego umorzenia postępowania.

Areszt tymczasowy

Na wstępie należy wyjaśnić pewne pojęcia. Otóż areszt tymczasowy i odbywanie kary pozbawienia wolności nie są pojęciami tożsamymi. Pozbawienie wolności jest karą zasadniczą i nie musi być poprzedzone tymczasowym aresztowaniem. Natomiast tymczasowe aresztowanie jest środkiem zapobiegawczym, służącym zabezpieczeniu prawidłowego przebiegu postępowania karnego. Podczas tymczasowego aresztowania pracownik jest faktycznie pozbawiony wolności, ale nie jest skazany na taką karę. Mimo faktycznego podobieństwa tych instytucji art. 66 k.p. stosuje się wyłącznie w przypadku tymczasowego aresztowania.

Zgodnie z art. 66 § 1 k.p. umowa o pracę wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, chyba że pracodawca rozwiązał wcześniej bez wypowiedzenia umowę o pracę z winy pracownika. W tym czasie korzysta on z ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Przyczyna tymczasowego aresztowania pracownika nie ma znaczenia dla pracodawcy, co oznacza, że nie musi pozostawać w związku z zatrudnieniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00