Refundacja kosztów szkolenia niepełnosprawnych
Pracodawca organizujący szkolenia zatrudnionych przez siebie osób niepełnosprawnych może ubiegać się o refundację poniesionych kosztów. Nowe przepisy określają warunki oraz tryb udzielania pracodawcom pomocy ze środków PFRON.
Tadeusz Bednarek
Zgodnie z przepisami ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92), pracodawca może organizować szkolenie osób niepełnosprawnych. Poniesione przez pracodawcę koszty szkolenia zatrudnionych osób niepełnosprawnych mogą być - na jego wniosek - zrefundowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Refundacja może obejmować do 90 proc. wysokości tych kosztów, nie więcej jednak niż do wysokości dwukrotnego przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę. Zwrotu kosztów dokonuje starosta na warunkach i w wysokości określonych w umowie zawartej z pracodawcą. Należy podkreślić, że zwrotowi nie podlegają koszty poniesione przez pracodawcę przed datą podpisania umowy.
Refundacja udzielana jest pracodawcom będącym przedsiębiorcami, czyli wykonującym we własnym imieniu działalność gospodarczą osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym niebędącym osobom prawnym, którym przepisy rangi ustawowej przyznają zdolność prawną. Należy dodać, że za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Refundacja udzielana jest zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 68/2001 z 12 stycznia 2001 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE do pomocy szkoleniowej (Dz.Urz. WE L 10 z 13 stycznia 2001 r., str. 20 z późn.zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 8, t. 2, str. 128 z późn.zm.). Przedsiębiorca może uzyskać refundację, jeżeli jej wartość brutto na jedno szkolenie nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 1 mln euro. Refundacja ta może być udzielana łącznie z inną pomocą lub wsparciem ze środków Wspólnoty Europejskiej w odniesieniu do kosztów kwalifikujących się do objęcia tą refundacją, jeżeli łączna wartość refundacji nie przekroczy dopuszczalnej wielkości, o której będzie mowa niżej.