Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-02-26

VAT w budownictwie

1. Czy w przypadku modernizacji lub rozbudowy oczyszczalni ścieków, której infrastruktura jest związana zarówno z budownictwem mieszkaniowym, jak i z pozostałym budownictwem, można wyodrębniać część związaną z obsługą budownictwa mieszkaniowego metodą procentowego określenia udziału ścieków pochodzących z budownictwa mieszkaniowego w całkowitej ilości oczyszczanych ścieków, czy należy zastosować inną metodę?

dr Ireneusz Mirek

Katedra Materialnego Prawa Podatkowego, Uniwersytet Łódzki

VAT w budownictwie

19 września 2007 r. Sejm uchwalił ostateczne brzmienie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym1. Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2008 r. Najbardziej oczekiwane spośród nowych regulacji wprowadzonych do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług2 dotyczą kwestii opodatkowania budownictwa mieszkaniowego po 31 grudnia 2007 r., kiedy to wygasał przejściowy okres stosowania niższej stawki VAT w mieszkalnictwie, zagwarantowany jeszcze podczas negocjacji w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Trzeba zwrócić uwagę, że niezależnie od derogacji czasowych przyznanych poszczególnym państwom Unii Europejskiej przepisy wspólnotowe - jako opcję wyboru dla państw członkowskich - przewidują również możliwość stosowania obniżonej stawki VAT - także po 31 grudnia 2007 r. - w odniesieniu do dwóch kategorii przypadków, tj.:

1) bezterminowo w ramach tzw. budownictwa społecznego oraz

2) do 31 grudnia 2010 r. - w stosunku do remontów i napraw prywatnych budynków mieszkalnych (poza kategorią budownictwa społecznego).

I właśnie te dwie opcje wyboru zaważyły na kształcie rozwiązań przyjętych ostatecznie przez polskiego ustawodawcę. Na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Ekonomiczno-Finansowych (ECOFIN) 4 grudnia 2007 r. Polska uzyskała zgodę na przedłużenie stosowania derogacji przyznanych w Traktacie Akcesyjnym. W stosunku do Polski preferencje dotyczą prawa do zachowania zerowej stawki VAT na książki i czasopisma specjalistyczne, stawki 3 proc. na nieprzetworzone artykuły rolne oraz stawki 7 proc. w gastronomii, budownictwie mieszkaniowym i remontach. Należy jednak podkreślić, że decyzja ze strony organów wspólnotowych w sprawie możliwości stosowania niższej stawki w budownictwie mieszkaniowym nie ma dla Polski aż tak zasadniczego znaczenia jak w pozostałych kwestiach (książki, czasopisma, gastronomia), ponieważ budownictwo mieszkaniowe w znacznym zakresie zostało już wcześniej objęte preferencjami na podstawie przepisów wewnętrznych, zawartych właśnie w nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług z 19 września 2007 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00