Odszkodowanie od pracodawcy za bezprawne zwolnienie
Dotychczas przepisy kodeksu pracy interpretowano w ten sposób, że ograniczają one wysokość odszkodowania przysługującego pracownikowi, z którym bezprawnie rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Taka interpretacja okazała się nieprawidłowa.
Marek Domaradzki
Kodeks pracy zezwala pracodawcy na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Zgodnie z art. 52 § 1 k.p. może to nastąpić w razie:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Tak więc tzw. zwolnienie dyscyplinarne jest możliwe tylko z przyczyn określonych wyżej. Rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 k.p., jak stwierdził sąd Najwyższy w wyroku z 2 czerwca 1997 r., sygn. akt 193/97, jest nadzwyczajnym sposobem rozwiązania stosunku pracy, które powinno być stosowane przez pracodawcę wyjątkowo i z ostrożnością. Musi być uzasadnione szczególnymi okolicznościami, które stwierdzając winę pracownika polegającą na jego złej woli lub rażącym niedbalstwie, a nie np. na błędnym przekonaniu o działaniu w interesie pracodawcy.