Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2007-11-20

Faktura wewnętrzna w VAT

Kiedy wystawiamy faktury wewnętrzne? W jaki sposób je skorygować?

Michał Szczypiór

Ani w słowniczku ustawowych wyrażeń, ani w żadnym innym momencie ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia faktura wewnętrzna. Przepisy ustawy wskazują jedynie, w jakich okolicznościach i dla jakiego typu czynności tego rodzaju faktury są wystawiane. Faktura wewnętrzna nie dokumentuje sprzedaży towarów i usług. Jest ona wystawiana w celu określenia podstawy opodatkowania i kwoty VAT należnego od niektórych wykonywanych przez podatnika czynności. Sama faktura wewnętrzna musi jednak odpowiadać wymogom formalnym, powinna zostać także wystawiona w odpowiednim czasie. Oryginał znajduje się w posiadaniu podatnika, który ją wystawił. Dla celów kontrolnych faktura wewnętrzna powinna być przechowywana przez podatnika do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Czynności dokumentowane fakturą wewnętrzną

Fakturą wewnętrzną dokumentuje się przekazanie przez podatnika towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na własne cele osobiste przedsiębiorcy (właściciela firmy) lub pracowników firmy, w tym także byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników oraz członków organów stanowiących osób prawnych i członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny

- w sytuacji gdy podatnikowi przy nabyciu przekazywanych towarów (lub usług) przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

Również nieodpłatne świadczenie przez podatnika usług niebędących dostawą towarów na cele osobiste przedsiębiorcy (właściciela firmy) lub zatrudnionych w firmie pracowników - w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, a także członków organów stanowiących osób prawnych (zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, zgromadzenia wspólników, walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki i jej likwidatorów) i członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług - stanowią czynności obligujące do wystawienia faktury wewnętrznej. Warunkiem jest jednak, aby nie były one związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi nieodpłatnymi usługami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00