Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-07-10

Dofinansowanie „wczasów pod gruszą” - skutki podatkowe

Jedną z popularniejszych w praktyce form dofinansowania z funduszu socjalnego wypoczynku pracowników, ich rodzin oraz byłych pracowników (obecnie emerytów i rencistów) są dopłaty do tzw. wczasów pod gruszą. Właściwe rozliczenie podatkowo-składkowe takich świadczeń przez płatnika (obecnego lub byłego pracodawcę) jest o tyle istotne, że od 1 stycznia 2007 r. to właśnie na pracodawcy ciąży pełna odpowiedzialność za niepobrane zaliczki na podatek dochodowy.

Joanna Nowicka

radca prawny

Od 1 stycznia 2007 r. podatnik (pracownik, zleceniobiorca, wykonawca dzieła) nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika (pracodawcę, zleceniodawcę, zamawiającego) podstawy opodatkowania, m.in. przychodów ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście czy z praw majątkowych - do wysokości zaliczki, do której pobrania obowiązany jest płatnik. A zatem obecnie nie ma już znaczenia, kto spowodował zaniżenie podstawy naliczania zaliczek na podatek dochodowy - za błędy w zaliczkach zawsze odpowiada pracodawca.

Decyduje kryterium socjalne

Świadczenie przez pracodawcę z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych usług m.in. na rzecz różnych form wypoczynku (obejmuje to m.in. dopłaty do „wczasów pod gruszą”) wchodzi w zakres działalności socjalnej organizowanej przez pracodawcę na rzecz osób uprawnionych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00