Refundacja kosztów szkoleń ze środków Funduszu Pracy
Przepisy nowego rozporządzenia w sprawie refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów szkoleń oraz wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń obowiązują od 13 czerwca br.
Jarosław Zarzycki
Pracodawcy, w ramach posiadanych środków, mogą tworzyć zakładowy fundusz szkoleniowy. Stanowi o tym art. 67 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. Nr 99, poz. 1001 z późn.zm.). Fundusz przeznaczony jest na finansowanie lub współfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.
Szkolenia pracowników
Przepisy art. 69 ust. 1 i 2 ustawy dopuszczają, aby - na wniosek pracodawcy, który utworzył fundusz szkoleniowy - starosta powiatu lub prezydent miasta na prawach powiatu, sprawującego zwierzchnictwo nad powiatowym urzędem pracy, refundował koszty szkolenia ze środków Funduszu Pracy. Refundacja może obejmować - na warunkach określonych w umowie - koszty szkolenia specjalistycznego pracowników zagrożonych zwolnieniem z przyczyn dotyczących zakładu pracy w wysokości do 50 proc., nie więcej jednak niż do wysokości przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu zawarcia umowy, na jedną osobę, jeżeli po ukończeniu szkolenia pracownicy ci zostaną zatrudnieni zgodnie z kierunkiem odbytego szkolenia przez tego pracodawcę na innych stanowiskach pracy co najmniej przez okres 12 miesięcy.