Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-05-22

Dodatki wyrównawcze dla pracowników

Pracownikom przysługuje w różnych sytuacjach prawo do dodatków wyrównawczych, mających na celu wyrównanie zmniejszonego im wynagrodzenia.

Ryszard Urban
Dodatki wyrównawcze przysługują pracownicom w ciąży lub karmiącym dziecko piersią (art. 179 § 4 k.p.), pracownikom dotkniętym chorobą zawodową lub wypadkiem przy pracy (art. 230 § 2 i art. 231 k.p.) oraz pracownikom, których wynagrodzenie ulega obniżeniu w sytuacjach określonych w przepisach ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 z późn.zm.).
Kobiety w ciąży i karmiące
Jednym z przejawów ochrony praw pracownic w związku z rodzicielstwem jest konieczność wyrównania ich wynagrodzenia, w razie gdy ulegnie ono zmniejszeniu w związku z ciążą lub karmieniem dziecka piersią. Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pracy określonej w wykazie prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, która zabroniona jest dla takiej pracownicy bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne, jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. Ponadto, pracodawca zatrudniający taką pracownicę przy pozostałych pracach wymienionych w tym wykazie jest obowiązany dostosować warunki pracy do wymagań określonych w tych przepisach lub tak ograniczyć czas pracy, aby wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy. Jeżeli dostosowanie warunków pracy na dotychczasowym stanowisku pracy lub skrócenie czasu pracy jest niemożliwe lub niecelowe, pracodawca jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a w razie braku takiej możliwości - zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. Podobnie musi postąpić pracodawca w przypadku, gdy przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią wynikają z orzeczenia lekarskiego (art. 179 § 1-3 k.p.). Jeżeli taka zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy spowoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy. Oznacza to, że pracownica ostatecznie nie może mieć gorszych warunków płacowych wskutek zmian spowodowanych ciążą lub karmieniem dziecka piersią.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00