Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-02

Bezpieczeństwo i higiena pracy - nowelizacja rozporządzenia

Ocena ryzyka zawodowego i podejmowanie działań ograniczających to ryzyko, zapewnienie pomieszczeń przeznaczonych do odpoczynku pracowników - to tylko niektóre zmiany w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bhp.

Grzegorz Wojciechowski
Obecnie ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy zawarte są w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. (j.t. Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650) określającym ogólnie obowiązujące przepisy bhp w zakładach pracy, w szczególności dotyczące obiektów budowlanych, pomieszczeń pracy i terenu zakładów pracy, procesów pracy, pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 marca 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 49, poz. 330) dotyczy obowiązków pracodawców w dziedzinie bhp i oddziałuje również na ich pracowników.
Znowelizowane przepisy wejdą w życie 21 czerwca 2007 r.
Ograniczanie ryzyka zawodowego
Pracodawca zapewnia pracownikom bezpieczeństwo i higienę pracy. Rozporządzenie nowelizujące zmienia treść § 39 i precyzuje, że pracodawca dokonuje tego w szczególności przez ograniczanie ryzyka zawodowego w wyniku właściwej organizacji pracy oraz stosowania koniecznych środków profilaktycznych, a także informowania i szkolenia pracowników. Powyższe działania należy podejmować na podstawie ogólnych zasad dotyczących zapobiegania wypadkom i chorobom związanym z pracą. Działania zapobiegawcze powinny być dokonywane w szczególności przez ograniczanie ryzyka zawodowego, przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego, likwidowanie zagrożeń u źródeł ich powstawania oraz przez dostosowywanie warunków i procesów pracy do możliwości pracownika. Należy tego dokonywać zwłaszcza przez odpowiednie projektowanie i organizowanie stanowisk pracy, dobór maszyn i innych urządzeń technicznych oraz narzędzi pracy, jak również metod produkcji i pracy. Trzeba też pamiętać o uwzględnianiu zmniejszenia uciążliwości pracy, szczególnie pracy monotonnej i pracy w ustalonym z góry tempie, oraz o ograniczeniu negatywnego wpływu takiej pracy na zdrowie pracowników. Jako przykłady działań zapewniających bezpieczeństwo i higienę pracy rozporządzenie nowelizujące wymienia ponadto:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00