Data publikacji: 02.07.2018
Świadczenia wypadkowe dla przedsiębiorców (cz. 2)
W jaki sposób ZUS ustala przedsiębiorcy wysokość jednorazowego odszkodowania? Kiedy wysokość tego świadczenia może ulec zwiększeniu?
Piotr Kruszalski
W pierwszej części cyklu dotyczącego świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego przysługujących osobom prowadzącym działalność gospodarczą („Prawo Przedsiębiorcy” nr 2, str. 27) omówione zostały zasady uzyskania oraz ustalania wysokości zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego z tego ubezpieczenia. Obecnie przedstawione zostaną warunki, na jakich przedsiębiorcy objęci z tytułu swojej działalności ubezpieczeniem wypadkowym, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a także członkowie rodzin po ich śmierci, mogą uzyskać jednorazowe odszkodowanie. Omówione zostaną również zasady ustalania jego wysokości dla poszczególnych kategorii uprawnionych.
Jednorazowe odszkodowanie z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje ubezpieczonemu, a więc również przedsiębiorcy, który w związku z zaistniałym wypadkiem przy prowadzeniu działalności lub chorobą zawodową doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie jego czynności nierokujące poprawy. Natomiast długotrwały uszczerbek na zdrowiu to naruszenie sprawności organizmu powodujące upośledzenie jego czynności na okres przekraczający 6 miesięcy, które może ulec poprawie. Stwierdzenia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy dokonuje lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS.