Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Delegowanie pracowników do UE - procedury i współpraca z NFZ

Delegowanie pracowników przez polskich pracodawców do pracy w krajach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i od 1 kwietnia 2006 r. także w Szwajcarii jest nierozerwalnie związane z procedurami dotyczącymi zapewnienia dokumentacji uprawniającej ich do świadczeń zdrowotnych na terenie państwa, w którym wykonują pracę.

Jakub Gluza
Wysyłanie pracowników za granicę od momentu przystąpienia Polski do UE przybiera coraz większą skalę i dotyczy coraz liczniejszej grupy przedsiębiorstw i instytucji. Pracownikom wysłanym przez polskie firmy do pracy w innym państwie członkowskim UE, EOG lub Szwajcarii przysługuje prawo do świadczeń zdrowotnych w tym państwie. Pracownik ma prawo do uzyskania pomocy medycznej ratującej jego zdrowie i życie, mającej na celu uchronić go od przymusowego przerwania planowanego pobytu i powrotu do kraju. Decyzja o zakresie świadczeń medycznych pozostaje w kompetencjach lekarza udzielającego pomocy pracownikowi. Prawo do świadczeń w takim samym zakresie obejmuje również członków rodziny pracownika, zgłoszonych przez niego do ubezpieczenia zdrowotnego, którzy towarzyszą mu w czasie oddelegowania. Dokumentem stanowiącym podstawę udzielenia pomocy medycznej pracownikowi w państwie pobytu jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Formularze E101 i E102
Z delegowaniem pracownika mamy do czynienia wówczas, gdy zostaje on wysłany do pracy za granicę, a podmiotem zatrudniającym pozostaje pracodawca polski. W związku z tym pracownik ma odprowadzane wszystkie składki na terenie Polski i podlega pod polski system ubezpieczeniowy. W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany do wystąpienia do oddziału terenowego ZUS, właściwego ze względu na siedzibę firmy, o wystawienie dokumentu E101 oraz do właściwego oddziału NFZ o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ). Formularz E101 zaświadcza, że w czasie oddelegowania jest stosowane polskie ustawodawstwo dotyczące ubezpieczeń społecznych, w tym ubezpieczenia zdrowotnego. Dokument ten zawiera dane pracownika, dane polskiego pracodawcy oraz określa kraj i miejsce wykonywania pracy, a także jednoznacznie wskazuje okres, na jaki wyjazd został zakontraktowany. W podobnej sytuacji są osoby prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek na terytorium Polski i wyjeżdżające wykonywać pracę na terytorium innego państwa członkowskiego UE, EOG i Szwajcarii. Powinny one również występować do terenowego oddziału ZUS właściwego ze względu na miejsce prowadzonej działalności o wydanie i poświadczenie formularza E101.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00