Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-12-14

Koszty eksploatacji samochodu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych

Kiedy firma może odliczyć VAT od zakupu paliwa do samochodów wprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wykorzystywanych w działalności gospodarczej? Od jakich kosztów eksploatacji samochodu firma może odliczyć VAT? Czy firma odliczy VAT od kosztów remontu samochodu niezależnie od jego rodzaju? Czy należy opodatkować odszkodowanie otrzymane za kradzież lub uszkodzenie samochodu?

Ewa Wiśniewska
Samochód to obecnie jeden z najbardziej niezbędnych środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej. Zakup samochodów i ich eksploatacja wpływają na sytuację podatkową firmy.
Podstawowym uprawnieniem podatnika podatku od towarów i usług jest możliwość odliczenia VAT zawartego w fakturze zakupu. Prawo to przysługuje w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych tym podatkiem. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Prawo to ma zastosowanie również do kosztów eksploatacji samochodów użytkowanych przez podatników VAT w prowadzonej działalności gospodarczej. Przepisy ustawy o VAT w niektórych sytuacjach ograniczają, niestety, prawo do tego odliczenia. Jest ono bowiem zależne od rodzaju posiadanego samochodu, chociaż nie w każdej sytuacji. Przepisy ustawy o VAT różnicują prawo do odliczenia VAT od tego, czy poniesione wydatki dotyczą kosztów eksploatacji:
• samochodów osobowych,
• innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz
• samochodów, których dopuszczalna masa całkowita jest wyższa niż 3,5 tony,
• pojazdów samochodowych o specjalnym przeznaczeniu.
W stosunku do tych pierwszych przepisy wprowadzają pewne ograniczenia zarówno przy ich zakupie, jak i eksploatacji, natomiast w stosunku do drugiej grupy pojazdów - prawo do odliczenia VAT jest zależne od spełnienia dodatkowych warunków. W przypadku dwóch ostatnich grup samochodów istnieje prawo do odliczenia VAT na zasadach ogólnych, bez dodatkowego ograniczenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00