Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-27

Rekompensata za pracę w niedziele i święta

Pracownik, któremu pracodawca zlecił pracę w niedzielę lub w święto, nie może odmówić wykonania takiego polecenia. Przysługują mu jednak w zamian dni wolne od pracy lub dodatek do wynagrodzenia.

Jan Pióro
W myśl art. 1519 k.p. dniami ustawowo wolnymi od pracy są niedziele i święta określone przepisami ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. Nr 4, poz. 28). Za pracę w niedzielę lub w święto uważa się pracę wykonywaną w czasie pomiędzy godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 następnego. Nie ma przeszkód, aby u danego pracodawcy została ustalona inna godzina. Zwykle godziny pracy przypadające w niedziele i święta ustala się jednolicie dla wszystkich pracowników zakładu np. w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym pracy albo w obwieszczeniu pracodawcy, w przypadku gdy pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.
Praca dozwolona
Praca w niedziele i święta jest dozwolona w przypadkach ściśle określonych w art. 151 k.p., jednakże nie na wszystkich stanowiskach pracy. Powszechnie akceptowany pogląd, iż o ile w weekendowym systemie pracy (w piątki, soboty, niedziele i święta) dopuszczalność wyznaczania pracy w niedziele i święta nie podlega jakimkolwiek ograniczeniom, to w pozostałych przypadkach podlega ograniczeniu do rodzajów prac i stanowisk, na których wykonywanie pracy w tych dniach jest rzeczywiście konieczne, oraz zachowaniu prawa do korzystania co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00