Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-10-10

Inwestycje budowlane na sprzedaż w księdze przychodów i rozchodów

Czy zakup gruntu należy ewidencjonować w kolumnie 10 księgi? W jakim momencie wykazać zaliczkę jako przychód?

Małgorzata Rymarz
Inwestowanie przez przedsiębiorców w budowę budynków lub lokali stanowiących odrębną własność może odbywać się w celu wytworzenia składników majątku wykorzystywanych następnie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej lub w celu sprzedaży wytworzonych składników. W pierwszym przypadku powstają środki trwałe, natomiast w drugim - niepodlegające amortyzacji elementy majątku obrotowego firmy.
Jeżeli przedmiotem działalności gospodarczej jest budowa budynków (lokali) mieszkalnych lub użytkowych z przeznaczeniem do sprzedaży, to realizacja tych czynności przez przedsiębiorcę traktowana jest od strony podatkowej tak jak każda inna produkcja. Dla powstania produktu (wyrobu), jakim w tym przypadku jest budynek lub wyodrębniony lokal, konieczne jest poniesienie wielu nakładów. Najbardziej charakterystyczne nakłady to wydatki na: nabycie gruntu pod budowę, opracowanie projektu architektonicznego, uzyskanie stosownych pozwoleń od organów administracji publicznej, zakup materiałów budowlanych, zakup obcych usług budowlanych.
Nakłady, których związek z planowanym przychodem jest niepodważalny, stanowić będą koszty podatkowe. Na marginesie trzeba dodać, że skoro od chwili zakończenia inwestycji aż do dnia sprzedaży budynki (lokale) będą składowymi majątku obrotowego przedsiębiorcy, to nie ma do nich zastosowania treść art. 23 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f., który dotyczy środków trwałych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00