Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-05

Podatki lokalne jako koszt

Czy dzierżawca może zaliczyć do kosztów podatek od nieruchomości? Czy zaległy podatek od nieruchomości zaliczymy do kosztów w momencie jego zapłaty?

Stella Brzeszczyńska
autorka jest doradcą podatkowym, prowadzi własną kancelarię
Definicja kosztu uzyskania przychodu ma charakter bardzo ogólny, natomiast wykaz kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodu jest bardzo szczegółowy. Wyłączenie obejmuje także podatki i dotyczy ono podatku dochodowego, podatku od spadków i darowizn oraz - w niektórych przypadkach - VAT i akcyzy. A contrario - kosztem podatkowym mogą być podatki lokalne, opłata skarbowa i PCC. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych do podatków tych zalicza podatek od nieruchomości, od środków transportowych, od posiadania psów. Poza podatkami, podatnik może zapłacić także jedną z opłat lokalnych - targową, miejscową, uzdrowiskową oraz administracyjną.
Podatek od nieruchomości
Najwięcej problemów rodzi rozliczenie podatku od nieruchomości. Łączą się one zarówno z właściwym określeniem podatnika, stawki podatku, jak i rozliczeniem kosztu w czasie.
Kto odlicza koszt?
Podatnikami tego podatku są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, które są:
1) właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych (chyba że przedmiot opodatkowania znajduje się w posiadaniu samoistnym, wówczas podatnikiem jest ten posiadacz),
2) użytkownikami wieczystymi gruntów,
3) posiadaczami zależnymi nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Pomimo że przepisy wyraźnie określają, że obowiązek podatkowy spoczywa na właścicielu nieruchomości, jednym z częstych postanowień umów najmu lub dzierżawy jest przenoszenie obowiązku zapłacenia podatku na posiadacza zależnego. Tymczasem posiadacze zależni tylko wtedy stają się podatnikami, gdy zawierają umowy o korzystanie (wynajęcie, wydzierżawienie) z obiektów należących do Skarbu Państwa lub gminy. Takie przeniesienie obowiązku podatkowego jest więc formalnie nieskuteczne. Co więcej, należy także pamiętać o innych skutkach podatkowych takiego postanowienia umowy. Po pierwsze, płacenie podatku za podmiot do tego zobowiązany skutkuje powstaniem przychodu u tego podatnika. Z drugiej strony, kontrola nad prawidłowym rozliczaniem podatku od nieruchomości daje najemcy większe bezpieczeństwo. Należy bowiem pamiętać o treści art. 114a ordynacji podatkowej, zgodnie z którym dzierżawca i użytkownik nieruchomości odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem będącym właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem samoistnym nieruchomości za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych, wynikających z opodatkowania nieruchomości, powstałych podczas trwania dzierżawy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00