Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-08-08

Działalność gospodarcza czy inne źródło przychodów

Czy wynagrodzenie za zastępstwo procesowe stanowi przychód z działalności gospodarczej? Czy przychód ze sprzedaży mieszkania będącego środkiem trwałym zaliczymy do działalności gospodarczej?

Sławomir Liżewski
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje kilka źródeł przychodów, a praktycznie z każdym z nich związane są specyficzne zasady opodatkowania. Rolą podatnika jest prawidłowe zakwalifikowanie osiąganego przychodu do odpowiedniego źródła jego opodatkowania. Nie jest to jednak sprawa łatwa, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę szeroką definicję pojęcia „pozarolnicza działalność gospodarcza”, jaką na swój użytek przewiduje u.p.d.o.f.
Pojęcie działalności gospodarczej
Na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych za pozarolniczą działalność gospodarczą uznamy działalność zarobkową spełniającą następujące warunki:
• jest wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły,
• jest prowadzona we własnym imieniu i na własny rachunek,
• przychody z niej nie są zaliczane do przychodów z pozostałych źródeł.
A zatem wykonywanie czynności spełniających przytoczone warunki spowoduje konieczność opodatkowania przychodów z tytułu działalności gospodarczej. O uznaniu dokonywanych czynności za działalność gospodarczą, poza celami zarobkowymi, decyduje również powtarzalność podejmowanych działań i podporządkowanie ich zasadzie racjonalnego gospodarowania, a także uczestnictwo w obrocie gospodarczym (tak wyrok SN z 6 grudnia 1991 r., sygn. akt III CZP 117/91).
PRZYKŁADY
1.
Podatnik będący pisarzem otrzymał od wydawnictwa w ramach odszkodowania 80 000 egzemplarzy swojej książki. Chcąc odzyskać należne mu pieniądze, postanowił sprzedać książki. W tym przypadku przychody uzyskiwane z tej sprzedaży powinny być uznane za przychody z działalności gospodarczej.
2.
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej dokonuje zakupu artykułów spożywczych w hipermarkecie. W okresie promocji, po przekroczeniu pułapu określonej wartości zakupów, otrzymuje w ramach premii kupon uprawniający do dokonania zakupów bez pobrania zapłaty do określonej wartości. Wspomniane zakupy dokonywane są w sposób stały i regularny. Podatnik obawia się, że dokonywane czynności mogą być potraktowane jak świadczenie usług. Oznaczałoby to, że powinien wykazać przychody z działalności gospodarczej. Tak jednak nie jest. W tym przypadku mamy do czynienia z nabywaniem przez osobę fizyczną towarów od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Otrzymywanie premii, bonów lub bonusów przy zakupie towarów nie oznacza prowadzenia działalności gospodarczej. Nie ma więc obowiązku rejestracji działalności gospodarczej i prowadzenia ewidencji na potrzeby podatku dochodowego. Potwierdza to postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Będzinie z 14 grudnia 2005 r. (nr USPDFD/415-35/05).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00