comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-06-20
Przedsiębiorca w podróży służbowej
Kiedy mamy do czynienia z podróżą służbową przedsiębiorcy? Czy możliwe jest zaliczenie do kosztów wydatków na wyżywienie przedsiębiorcy w trakcie podróży służbowej?
Małgorzata Rymarz
Mimo rozwoju komunikacji werbalnej i technik przekazu informacji na odległość, bezpośredni kontakt z klientami i kontrahentami jest w wielu wypadkach nie do zastąpienia, a to wymaga od przedsiębiorców ponoszenia nakładów związanych z przemieszczaniem się i pobytem w odległym nieraz miejscu. Znacząca część wydatków z tytułu podróży służących realizacji konkretnego celu gospodarczego może jednak zostać podatnikowi zrekompensowana w wyniku zaliczenia ich w ciężar kosztów podatkowych. Aby właściwie rozliczyć poniesione nakłady, trzeba jednak pamiętać o obowiązujących limitach i innych ograniczeniach wynikających z przepisów podatkowych oraz norm, którymi posiłkuje się ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Nie każdy wyjazd jest podróżą służbową
Kwestią kluczową dla dalszych rozważań na temat podatkowych skutków podróży służbowych osób wykonujących działalność gospodarczą będzie poprawne zdefiniowanie samego pojęcia „podróży służbowej”. W związku z tym, że przepisy podatkowe nie określają zakresu znaczeniowego wyrażenia „podróż służbowa”, nieodzowne jest odwołanie się do treści art. 77 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.). W myśl powołanego przepisu podróżą służbową jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy pracownika.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka