Data publikacji: 23.05.2006
Odsetki tylko od niewypłaconej części wynagrodzenia
Opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia powoduje, iż pracownikowi przysługuje prawo do odsetek z tego tytułu. Jednak nie zawsze pracownik może żądać odsetek od całego niewypłaconego wynagrodzenia.
dr Wiktor Cajsel
W sytuacji, w której pracodawca w terminie przekazuje do właściwych organów należne z tytułu zatrudnienia składki na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, należne pracownikowi odsetki od niewypłaconego w terminie wynagrodzenia za pracę, należą się jedynie od tej niewypłaconej części wynagrodzenia.
Wysokość wynagrodzenia
Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Stanowi o tym art. 78 § 1 k.p. W przepisie tym zamieszczono podstawowe kryteria ustalania wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie powinno być tak ustalane, aby odpowiadało co najmniej rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym od pracownika do jej wykonywania. Ponadto wynagrodzenie za pracę powinno odpowiadać ilości i jakości świadczonej przez pracownika pracy. Określenie wynagrodzenia w sposób zryczałtowany, a więc bez ustalenia ilościowych i jakościowych wskaźników pracy, nie powoduje nieważności umowy o pracę, ale nie wyłącza możliwości żądania korekty wynagrodzenia rażąco nieadekwatnego do rzeczywiście wykonanej pracy.