comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-04-04
Pożyczka na rzecz pracowników udzielana przez pracodawcę
Czy nieodpłatna pożyczka rodzi przychód po stronie pracownika? Czy od pożyczki należy odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych?
Aleksander Stuglik
prawnik w kancelarii B. Żuradzka Kancelaria Prawna Sp. K. w Katowicach
W praktyce wielu firm zdarza się, iż sprawują one wobec swoich pracowników funkcje socjalne poza ZFŚS. Jednym z najczęstszych świadczeń - cieszących się szczególnym zainteresowaniem ze strony pracowników - są pożyczki udzielane przez pracodawcę. Pożyczki te oprócz oczywistej korzyści dla pracownika, jakimi są niższe, aniżeli rynkowe (bankowe), oprocentowanie czy też niewielka dawka biurokracji towarzysząca ich zawarciu (pracodawca na ogół jest świadom możliwości finansowych pracownika i osiąganych przez niego zarobków), niosą też profity dla pracodawców.
Niebagatelną zaletą pożyczek zakładowych jest bowiem ściślejsze związanie pracownika z pracodawcą poprzez zawarcie umowy pożyczki oraz dodatkowa możliwość „sterowania” terminami jej spłaty oraz wysokością kolejnych rat, co pozwala obu stronom osiągnąć satysfakcjonujące ich cele: czyli zoptymalizować obciążenia pracownika i jednocześnie zapewnić jego większą wydajność pracy. Pożyczki udzielane poza systemem zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mają też i tę zaletę, że ich wysokość i cel, w jakim są udzielane, a także osoba pożyczkobiorcy znajdują się w wyłącznej gestii pracodawcy, dzięki czemu poprzez preferencyjne pożyczki może on dodatkowo nagradzać oddanych pracowników, nie wiążąc sobie jednocześnie rąk regulaminami ZFŚS. Jednak udzielenie pożyczki pracownikowi wiąże się z pewnymi aspektami podatkowymi, które musi mieć na uwadze zarówno pracodawca, jak i pracownik.
Pozostało 85% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka