Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-03-21

Rozwiązanie umowy o pracę w razie przestępstwa

Jedną z przyczyn uzasadniających rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika jest popełnienie przez niego przestępstwa.

Jolanta Janus
Musi to być jednak przestępstwo popełnione w czasie trwania umowy o pracę oraz uniemożliwiające dalsze zatrudnianie pracownika na dotychczasowym stanowisku. Ponadto popełnienie przestępstwa musi być stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu lub musi być oczywiste.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, w razie popełnienia przez niego przestępstwa, jest dopuszczalne tylko w razie łącznego spełnienia się wszystkich ww. warunków.
Istotne jest przy tym, że w razie braku choćby jednego z warunków, rozwiązanie umowy o pracę może być uznane przez sąd rozpoznający ewentualne odwołanie pracownika za wadliwe.
Tylko w czasie trwania umowy o pracę
Przestępstwo musi być popełnione w czasie trwania umowy o pracę. Dlatego też popełnienie przestępstwa przed zawarciem umowy o pracę z danym pracodawcą nie uzasadnia jej rozwiązania z powodu tego przestępstwa, nawet gdyby uniemożliwiało ono zatrudnienie pracownika na danym stanowisku. Nie ma też znaczenia, kiedy pracodawca dowiedział się o fakcie popełnienia przestępstwa przez pracownika. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy strony łączyły np. dwie następujące po sobie umowy i pracownik popełnił przestępstwo w czasie trwania pierwszej z nich, a pracodawca dowiedział się o tym w trakcie drugiej z nich. Taka okoliczność uzasadniałaby bowiem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Tak też wskazywał SN w wyroku z 12 listopada 2003 r. (sygn. akt I PK 625/02) stwierdzając, że rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika z powodu popełnienia przestępstwa (art. 52 § 1 pkt 2 k.p.) może dotyczyć zachowania pracownika w trakcie wcześniejszej umowy o pracę, o którym pracodawca dowiedział się już w czasie realizowania kolejnej umowy, zawartej bezpośrednio po ustaniu poprzedniego stosunku pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00