Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-02-21

Rozliczenie roczne CIT za 2005 r.

Czy każdy ma obowiązek składać zeznanie roczne? Jaki stosować wzór formularza?

Marcin Banasik
Od 1 stycznia 2003 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych są zobowiązani do składania w ustalonym terminie tylko jednego zeznania rocznego CIT-8, ponieważ zlikwidowany został podział na zeznanie wstępne i ostateczne. Jeżeli rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, ostatecznym terminem do złożenia zeznania rocznego jest 31 marca następnego roku. W tym terminie podatnik ma również obowiązek wpłacić podatek należny wynikający z zeznania albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.
Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do właściwego urzędu skarbowego w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego to sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, a spółki - także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe są zwolnione z obowiązku badania na podstawie odrębnych przepisów.
Z postanowienia Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 22 lipca 2005 r. (nr 1472/ROP1/423-206-168/05/JL):
Czy w sytuacji podjęcia po raz pierwszy działalności gospodarczej w drugiej połowie roku kalendarzowego i przyjęcia roku podatkowego pokrywającego się z kalendarzowym spółka powinna złożyć zeznanie za pierwszy rok podatkowy kończący się w dniu 31 grudnia 2004 r., a sprawozdanie za okres: od 26 sierpnia 2004 r. do 31 grudnia 2005 r. złożyć z zeznaniem za następny rok (2005)?
„... Z przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego wynika, że spółka zgłosiła rozpoczęcie działalności 16 sierpnia 2004 r., natomiast zgodnie z umową spółki pierwszy rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem podatkowym i obejmuje okres od 26 sierpnia 2004 r. do 31 grudnia 2005 r. Spółka pomimo spełnienia warunków umożliwiających skorzystanie z opcji przyjęcia okresu trwania pierwszego roku podatkowego zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie skorzystała z tej możliwości. Świadczy o tym dokonane przez spółkę rozliczenie podatku dochodowego poprzez sporządzenie i złożenie w tutejszym urzędzie skarbowym zeznania CIT-8 za rok podatkowy trwający od 26 sierpnia 2004 r. do 31 grudnia 2004 r. Jednak zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.) za rok obrotowy uważa się okres stosowany również do celów podatkowych, a więc rok obrotowy musi być zgodny z przyjętym przez jednostkę rokiem podatkowym. (...)
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00