Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-11-07

Nowe wyłączenia z przychodów

Zmiany przedstawione w niniejszym opracowaniu wynikają z dwóch ustaw: ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym1 oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi2.

Jarosław Skrzyński
Ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym określa zasady i tryb współpracy podmiotu publicznego i partnera prywatnego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W ustawie tej wskazano, iż współpraca ta odbywa się poprzez umowę służącą realizacji zadania publicznego, z tym że musi się to odbywać na zasadach określonych w ustawie. Strony uczestniczące w partnerstwie zawierają więc umowę, której przedmiotem jest realizacja przez partnera prywatnego przedsięwzięcia za wynagrodzeniem na rzecz podmiotu publicznego. Przyjęto, iż finansowanie przedsięwzięcia będącego przedmiotem umowy będzie należeć do partnera prywatnego, który może sam ponieść te nakłady lub zapewnić ich finansowanie przez inny podmiot.
Uczestnictwo podmiotu publicznego w realizacji przedsięwzięcia może polegać na wniesieniu wkładu własnego lub uiszczeniu wynagrodzenia. Obie te sytuacje powinny zostać określone w zawartej umowie o partnerstwie publiczno-prywatnym. Wkład własny podmiotu publicznego jest przekazywany partnerowi prywatnemu lub spółce kapitałowej zawiązanej przez strony umowy w celu wykonania tej umowy. Celem przekazania tego wkładu jest jednak wykonanie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym.
W sytuacji gdy wkład własny zostanie wykorzystany przez partnera prywatnego lub spółkę niezgodnie z jego przeznaczeniem, podlega on zwrotowi na zasadach określonych w umowie. Jeżeli wkładem własnym były środki finansowe, partner prywatny jest również zobowiązany, oprócz ich zwrotu, do zapłaty odsetek od dnia przekazania tych środków. Jednocześnie zastrzeżono, iż po zakończeniu wykonywania umowy partner prywatny lub spółka powołana przez strony umowy przekaże podmiotowi publicznemu składniki majątkowe będące przedmiotem umowy w stanie niepogorszonym, z uwzględnieniem ich zużycia wskutek prawidłowego używania. Przepisy dopuszczają również możliwość, poprzez odpowiednie zapisy w umowie, innego określenia sposobu postępowania ze składnikami majątkowymi. Ponadto w umowie można określić, iż po zakończeniu wykonywania umowy, przekazanie składników majątkowych nastąpi na rzecz państwowej lub samorządowej osoby prawnej utworzonej w celu wykonywania zadań publicznych lub na rzecz spółki handlowej z większościowym udziałem jednostki samorządu terytorialnego albo Skarbu Państwa.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00