Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-10-17

Samochód pracownika wykorzystywany do celów służbowych

Czy należy posiadać dokumenty źródłowe przy wydatkach związanych z używaniem samochodu pracownika dla celów pracodawcy? Czy ryczałty w jazdach lokalnych korzystają ze zwolnienia?

Aneta Wesołowska
doradca podatkowy
Omawiając zagadnienie używania samochodu na potrzeby działalności gospodarczej nie można pominąć problematyki używania dla celów pracodawcy samochodu pracownika. Istotne jest, aby wydatki ponoszone na rzecz pracownika z tytułu używania przez niego samochodu miały wyraźny, a nie domniemany związek z przychodem osiąganym przez pracodawcę. Pojazd pracownika musi być używany dla realizacji zadań służbowych. Nie będzie to zatem dojazd pracownika do pracy, gdyż stawienie się w pracy stanowi jeden z podstawowych obowiązków pracownika i nie pozostaje w ścisłym związku z uzyskiwanym przez pracodawcę przychodem.
Pracownik jest to osoba, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę. Osoby zatrudnione przez przedsiębiorcę na podstawie umowy-zlecenia i umowy o dzieło nie posiadają statusu pracownika i nie mogą rozliczać swojego prywatnego samochodu na zasadach przewidzianych dla pracowników.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00