Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-10-03

Partnerstwo publiczno-prywatne

Jakie ulgi podatkowe zostały przewidziane dla przedsiębiorców z tytułu realizacji zadania publicznego w ramach systemu partnerstwa publiczno-prywatnego?

- nowe regulacje w ustawie o p.d.o.f.
Luiza Boczek
doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego IUSTA
Z dniem 7 października 2005 r. wejdzie w życie nowa ustawa z 28 lipca 2005 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym (Dz.U. Nr 169, poz. 1420), zwana dalej „ustawą o PPP”. Ma ona na celu pobudzenie inwestycji sektora publicznego, w tym zwłaszcza inwestycji infrastrukturalnych. Nowa ustawa tworzy do tego odpowiednie ramy prawne. Dzięki tej regulacji ustawodawca oczekuje zwiększenia liczby autostrad, oczyszczalni ścieków, obiektów sportowych itp.
System partnerstwa publiczno-prywatnego polega na tym, że inwestycje publiczne, wykonywane w ramach zadań publicznych, finansowane będą (w całości lub częściowo) przez podmioty prywatne. Prywatny przedsiębiorca po zrealizowaniu przedsięwzięcia będzie miał prawo - przez określony czas - do czerpania zysków z tej inwestycji. W wyjątkowych sytuacjach podmiot publiczny może również zapłacić za realizację inwestycji. Po czasie, w którym inwestorowi prywatnemu zwrócą się poniesione nakłady, inwestycja przejdzie na własność podmiotu publicznego. Obie strony będą zatem czerpać korzyści z omawianej formy współpracy: prywatny przedsiębiorca będzie miał prawo do czerpania pożytków z inwestycji, a podmiot publiczny uzyska środki na realizację zadania publicznego od podmiotu prywatnego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00