Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-10-03

Ewidencja przebiegu pojazdu

Jak ustalić limit „kilometrówki”? Czy do limitu wchodzi również podatek naliczony VAT? Jakie są wysokości stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu?

Aneta Wesołowska
doradca podatkowy
Wydatki przeznaczone na eksploatację samochodu na potrzeby działalności gospodarczej są dla przedsiębiorców kosztem uzyskania przychodu, jednakże podstawowe znaczenie ma tutaj cel wydatku, czyli wykorzystanie samochodu służące uzyskaniu przychodu lub jego zabezpieczeniu w przyszłości, a także właściwa dokumentacja poniesionych kosztów.
Samochody osobowe, które nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych w firmie, mogą być użytkowane zarówno przez przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, jak i osobami prawnymi. Dotyczy to zarówno podatników prowadzących księgi przychodów i rozchodów, jak i podatników prowadzących księgi rachunkowe. Warunkiem zaliczenia wydatków związanych z użytkowaniem takiego auta do kosztów uzyskania przychodu jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu dla samochodu niestanowiącego środka trwałego dotyczy samochodów osobowych i innych samochodów nieposiadających homologacji producenta, wymaganej dla samochodów tego rodzaju, jeżeli ich ładowność nie przekracza 500 kg. Ewidencji tej nie prowadzi się dla samochodów ciężarowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00