Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-09-19

Odłączenie części składowej lub peryferyjnej środka trwałego

Kiedy należy pomniejszyć wartość początkową środka trwałego? Jak wyliczamy różnicę zmniejszającą wartość przy odłączeniu części składowej lub peryferyjnej?

Marcin Banasik
Można powiedzieć, że niemal codziennością stało się odłączanie części składowych jednych środków trwałych i przyłączanie ich do innych środków trwałych. Ze względów funkcjonalnych czy oszczędnościowych często te same części wykorzystujemy w powiązaniu z różnymi środkami trwałymi. Należy sobie zdawać sprawę, że podjęcie przez podatnika decyzji o odłączeniu od środka trwałego określonej części i przyłączeniu jej do innego środka trwałego niesie określone skutki podatkowe.
Powiększenie i obniżenie wartości początkowej
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, jak i ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują dwie sytuacje, w których następuje podwyższenie lub obniżenie wcześ-niej ustalonej przez podatnika wartości początkowej środków trwałych.
Dzieje się tak, gdy podatnik:
• dokonuje ulepszenia środka trwałego powodującego wzrost jego wartości użytkowej w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji - wartość początkowa środka trwałego ulega wtedy powiększeniu o sumę wydatków przekraczających w danym roku 3500 zł, poniesionych na to ulepszenie; przez wydatek na ulepszenie ustawy przyjmują także wydatki na nabycie „części składowych” lub „peryferyjnych”, których cena jednostkowa przekracza 3500 zł;
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00