comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-09-05
Czynności wykonywane przez przedsiębiorcę na zlecenie organów władzy
Czy przychody uzyskane z tytułu wykonywania przez przedsiębiorcę czynności na zlecenie organów władzy lub administracji są przychodami z działalności gospodarczej? Jakie koszty należy zastosować? Czy wykonywanie tego rodzaju czynności uniemożliwia opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?
Małgorzata Rymarz
Administracja publiczna, sądy, a także inne organy wymiaru sprawiedliwości często korzystają, przy wykonywaniu swoich ustawowych zadań, z pomocy osób spoza tych organów i instytucji. W niektórych przypadkach stały udział podmiotów z zewnątrz jest wręcz niezbędny dla prawidłowego przeprowadzenia postępowania (np. udział biegłego psychiatry, jeżeli zachodzi podejrzenie, że oskarżony jest niepoczytalny, lub tłumacza języka migowego, jeżeli świadek jest głuchoniemy), w innych zaś uprawnione organy posiłkują się osobami z zewnątrz tylko w miarę potrzeby (np. jeżeli powiatowy lekarz weterynarii z przyczyn finansowych lub organizacyjnych nie jest w stanie wykonać ustawowych zadań, może do ich wykonania wyznaczać lekarzy weterynarii niebędących pracownikami inspekcji weterynaryjnej).
Dla osób fizycznych, przyjmujących zlecenie wykonania określonych czynności na rzecz organów władzy lub administracji, jest to zazwyczaj dodatkowe źródło dochodu.
Jak wynika z licznych pytań kierowanych pod adresem organów aparatu skarbowego, największe kłopoty z rozliczeniem się z tych przychodów mają ci podatnicy, którzy równolegle prowadzą działalność gospodarczą.
Dwa źródła przychodów
Pozarolnicza działalność gospodarcza i działalność wykonywana osobiście stanowią - w myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o p.d.o.f. - dwa odrębne źródła przychodów.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka