comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-09-05
Koszt wytworzenia środka trwałego
Czy wartość pracy małoletniego dziecka podatnika można zaliczyć do kosztów wytworzenia środka trwałego? Które różnice kursowe wpływają na koszt wytworzenia?
Grzegorz Ziółkowski
W przypadku wytworzenia środka trwałego we własnym zakresie podatnik przyjmuje jako jego wartość początkową będącą podstawą amortyzacji koszt wytworzenia. Dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych za koszt ten uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.
W przypadku podatku dochodowego od osób prawnych definicja jest niemal identyczna, z tym wyjątkiem, że nie wspomina o wartości pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci. Różnica ta jest logiczną konsekwencją rodzaju podatników opodatkowanych tymi dwoma podatkami. Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych nie mogą naturalnie pozostawać w związkach rodzinnych, które uzasadniałyby takie wyłączenie.
Wyłączenie z kosztu wytworzenia wartości pracy członków rodziny
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka