comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-08-15
Różnice kursowe powstające w trakcie roku i na dzień bilansowy
Jakie przepisy stosować przy księgowaniu różnic kursowych?
Piotr Rybicki
Definicja różnic kursowych
Trudno szukać w polskich przepisach prawa definicji różnicy kursowej. Z tego właśnie powodu wśród księgowych istnieje wiele wątpliwości co do stosowania odpowiednich kursów i zasad ich rozliczania.
Definicja różnicy kursowej znajduje się dopiero w regulacjach Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, a dokładniej w MSR 21 - „Skutki zmian kursów wymiany walut obcych”.
Różnica kursowa w myśl regulacji międzynarodowych jest różnicą, która wynika z wykazywania w walucie sprawozdawczej tej samej liczby jednostek waluty obcej po różnych kursach wymiany.
Dodatkowo można wskazać na trzy definicje uzupełniające powyższą definicję:
• waluta sprawozdawcza jest walutą, której używa się do prezentacji sprawozdań finansowych,
• waluta obca jest walutą inną niż waluta sprawozdawcza jednostki sporządzającej sprawozdanie finansowe,
• kurs wymiany jest wskaźnikiem stosowanym przy wymianie dwóch walut.
Różnica kursowa powstaje w przypadku, gdy pomiędzy dniem powstania (dniem ujęcia w księgach rachunkowych) a dniem rozliczenia (uregulowania) stosowane są różne kursy wyceny.
Ponieważ kursy podawane są z dużą dokładnością (najczęściej cztery miejsca po przecinku), prawdopodobieństwo wystąpienia takiego samego kursu na dzień powstania i dzień rozliczenia jest niewielkie.
Zasadniczy i główny podział różnic kursowych polega na wyodrębnieniu różnic powstających w trakcie roku oraz różnic ustalanych na dzień bilansowy.
Regulacje w zakresie różnic kursowych
Regulacje w zakresie różnic kursowych - poza wskazanymi powyżej Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości - odnajdujemy w ustawie o rachunkowości oraz ustawach podatkowych. Zarówno ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, jak i ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych tak samo traktują różnice kursowe, stąd w dalszej części opracowania skupimy się na podatku od osób prawnych, mając na względzie, że dla osób fizycznych są to takie same rozwiązania.
Pozostało 91% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
Szkolenie
Książka