comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-07-11
Uprawnienia do świadczeń po śmierci ubezpieczonego
Jakie świadczenia przysługują po zmarłym pracowniku i kto może się o nie ubiegać? Czy wypłata odprawy pośmiertnej może pozbawić prawa do zasiłku pogrzebowego? Czym są niezrealizowane świadczenia?
Małgorzata Rusewicz
Śmierć ubezpieczonego, emeryta lub rencisty oznacza dla członków jego rodziny nie tylko stratę bliskiej osoby, ale również utratę żywiciela. Złagodzenie skutków związanych z utratą osoby dostarczającej bieżących środków utrzymania następuje z ubezpieczenia społecznego: rentowego lub wypadkowego, jak też w drodze kompensaty przewidzianej przepisami kodeksu pracy. Zakres i rozmiar poszczególnych świadczeń pozwalają małżonkowi oraz pozostałym po zmarłym innym członkom rodziny na łatwiejsze dostosowanie się do zmienionej sytuacji życiowej. Jednak nie zawsze utrata żywiciela będzie powodować uzyskanie praw do tych świadczeń. Dlatego też ważne jest, aby wiedzieć, jakie warunki należy spełniać w celu nabycia uprawnień do renty rodzinnej, zasiłku pogrzebowego czy też niezrealizowanych świadczeń, oraz kto wypłaci nam odprawę pieniężną po zmarłym pracowniku.
Zasiłek pogrzebowy
Zasiłek pogrzebowy jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym przysługującym z ubezpieczeń rentowych. Szczegółowe zasady jego przyznawania regulują przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Zasiłek ten przysługuje w razie śmierci:
- osoby objętej ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, określonym w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, a także osoby, która przed dniem wejścia w życie ustawy emerytalnej podlegała ubezpieczeniu społecznemu lub zaopatrzeniu emerytalnemu, z wyłączeniem ubezpieczenia społecznego rolników;
- osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
- osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do uzyskania i pobierania jednego z tych świadczeń (przy ocenie ewentualnych uprawnień do świadczeń przyjmuje się, że zmarły w chwili śmierci był całkowicie niezdolny do pracy);
Pozostało 92% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka